«Tesla-ն կդադարեցնի X և S մոդելների արտադրությունը՝ մարդանման ռոբոտների արտադրության համար»․ Մասկ
Tesla ընկերությունը կդադարեցնի Model S և Model X էլեկտրկան մեքենաների արտադրությունը և Քալիֆորնիայում գտնվող գործարանը, որտեղ արտադրվում էին այդ մեքենաները, կվերասարքավորի մարդանման ռոբոտների արտադրության համար, հայտնել է ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը։
«Ժամանակն է ավարտել Model S և X ծրագրերը, ուղարկել դրանք պատվավոր թոշակի, քանի որ մենք շարժվում ենք դեպի ապագա, որը հիմնված է ինքնավարության վրա։ Ուստի, եթե դուք հետաքրքրված եք Model S-ով կամ X-ով, հիմա լավագույն ժամանակն է պատվեր կատարելու համար, որովհետև մենք ակնկալում ենք արտադրության կրճատում արդեն հաջորդ եռամսյակում», - ասել է նա։
Նա նշել է, որ կսկսեն արտադրել Optimus մարդանման ռոբոտներ, նպատակ ունենալով տարեկան արտադրել 1 միլիոն ռոբոտ։

Маск: Tesla прекратит выпуск моделей X и S ради производства роботов-гуманоидов
Компания Tesla прекратит выпуск электромобилей Model S и Model X и переоборудует завод в Калифорнии, где впускались машины, для производства человекоподобных роботов, сообщил ее глава Илон Маск.
"Пришло время завершить программы Model S и X, проводить их в почетную отставку, ведь мы движемся в будущее, основанное на автономии. Так что если вы заинтересованы в покупке Model S или X, сейчас самое время сделать заказ, потому что мы ожидаем сворачивания производства в следующем квартале", – сообщил он в ходе конференц-звонка по итогам работы компании.
На фабрике в Калифорнии, где производили данные модели, будут делать гуманоидных роботов Optimus, цель - 1 миллион в год, отметил Маск.