Հնդկաստանում բռնկվել է անբուժելի վիրուս
Հնդկաստանի առողջապահական մարմինները պայքարում են Նիպա վիրուսի բռնկման դեմ, որն ունի «համաճարակային ներուժ» և, ըստ The Metro-ի, դրա դեմ պատվաստանյութ կամ բուժում չկա։
Հոդվածում նշվում է, որ երկրում հայտնաբերվել է հինգ դեպք։ Այս շաբաթ բժիշկը, բուժքույրը և առողջապահության աշխատողը վարակվել են վիրուսով։
«Կասկածվում է, որ բուժքույրը, որը կոմայի մեջ է, վարակվել է ծանր շնչառական հիվանդություն ունեցող հիվանդին բուժելիս»,- հաղորդում է թերթը։
Հրապարակումը պարզաբանում է, որ իշխանությունները թեստավորել են վարակված անձանց հետ շփված 180 մարդու և կարանտինացրել նրանցից 20-ին։
Նիպա վիրուսը տարածվում է կենդանիների և մարդկանց միջև, բայց կարող է նաև փոխանցվել մարդուց մարդ։ Հնդկաստանում շատ մարդիկ վարակվում են չղջիկներից։ Մարդկանց մոտ վիրուսը կարող է դրսևորվել՝ որպես ասիմպտոմատիկ վարակ կամ առաջացնել սուր շնչառական հիվանդություն։ Դրա ախտանիշներից են ջերմությունը, գլխացավը, մկանային ցավը, փսխումը և կոկորդի ցավը, իսկ ծանր դեպքերում կարող է առաջանալ ուղեղի բորբոքում, որը կարող է երկու օրվա ընթացքում հանգեցնել կոմայի։
Զեկույցում նշվում է, որ վիրուսը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից դասակարգվել է որպես առաջնահերթ հարուցիչ (հնարավոր է՝ համաճարակ առաջացնելու ունակ)։
Անցյալ ամռանը Չինաստանի Յուննանի էնդեմիկ հիվանդությունների վերահսկման ինստիտուտի գիտնականները չղջիկների մոտ հայտնաբերել են երկու նոր վիրուս, որոնք գենետիկորեն կապված են մարդկանց համար վտանգավոր Նիպա և Հենդրա վիրուսների հետ։ Այս հարուցիչները կարող են առաջացնել ուղեղի ծանր բորբոքում և շնչառական հիվանդություններ։

В Индии произошла вспышка неизлечимого вируса, способного вызвать эпидемию
Органы здравоохранения Индии борются со вспышкой вируса Нипах, обладающего «эпидемическим потенциалом» и не имеющего вакцины или лечения. Об этом пишет The Metro.
В статье говорится, что в стране выявили пять случаев заболевания. На этой неделе вирусом заразились врач, медсестра и сотрудник медицинского учреждения.
«Предполагается, что медсестра, находящаяся в коме, заразилась инфекцией во время лечения пациента с тяжелыми респираторными заболеваниями», — сообщает газета.
Издание уточняет, что власти проверили 180 человек, контактировавших с заболевшими, и поместили 20 из них на карантин.
Вирус Нипах распространяется между животными и людьми, но может передаваться и от человека к человеку. В Индии многие заражаются от летучих мышей. У человека вирус может проявляться как бессимптомная инфекция и острые респираторные заболевания. Его симптомы включают лихорадку, головные боли, мышечные боли, рвоту и боль в горле, а в тяжелых случаях возможно воспаление головного мозга, ведущее к коме в течение двух суток.
Вирус классифицирован Всемирной организацией здравоохранения как приоритетный патоген (потенциально способен вызвать эпидемию), добавляется в материале.
Прошлым летом ученые из Китайского института контроля эндемических заболеваний провинции Юньнань выявили два новых вируса у летучих мышей, которые генетически близки к опасным для человека вирусам Нипах и Хендра. Эти патогены могут вызывать тяжелое воспаление головного мозга и респираторные заболевания.