«Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերը միանալու են իրար»․ Նիկոլ Փաշինյան
![]() «Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերը միանալու են իրար, և փոխադարձաբար նույն պայմաններով օգտվելու են և՛ արտահանման, և՛ ներմուծման հնարավոր պայմաններից»,- այս մասին Կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման շրջանակը չունի իրավական պարտադիր ուժ, որովհետև դա հայտարարություն է՝ երկու կառավարությունների: Դա ընթացակարգ է․ հռչակագիրը եղավ, իրավական ընթացակարգը, որից հետո արդեն իրավական պարտադիր ուժ ունեցող համաձայնագրի նախագծերը կգրվեն, կգան խորհրդարան և կհաստատվեն: Ամոթ է, որ մենք դա չենք նկատում, բայց հարգելիներս, Հայաստանի Հանրապետությունը արդեն ստացել է փոխադարձ առավելությունների մի մասը․ բենզինի գինը 20 տոկոսով ընկել է, ցորեն է ներկրվում ՀՀ՝ Ղազախստանից ու Ռուսաստանից, դա փոխադարձ առավելությո՞ւն չէ»,- նշեց Փաշինյանը։ |