Կիևում ռուսական հարձակումից հետո ավելի քան 1 միլիոն բնակիչ մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի
Կիևում ռուսական հարձակումից հետո ավելի քան 1 միլիոն բնակիչ մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի, իսկ ավելի քան 4000 բնակարանային շենքերում ջեռուցման համակարգ չկա, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր երեկոյան ելույթում։ Նա նշել է, որ ռուսական հարձակման հետևանքների վերացման համար անհրաժեշտ կլինի առնվազն մի քանի օր, և բոլոր տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պետական ​​պաշտոնյաները պետք է միանան վերականգնման ջանքերին։
Հունվարի 20-ի գիշերը Ռուսաստանը կրկին հարձակվել է Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա։ Կիևի իշխանությունները հայտնել են, որ 5635 բնակարանային շենք՝ քաղաքի շենքերի կեսից ավելին, ջեռուցման կարիք ունի։ Վերխովնա Ռադայի շենքը նույնպես զրկվել է ջեռուցումից, էլեկտրաէներգիայից և ջրից։

В Киеве более 1 млн жителей остаются без электричества после атаки РФ
В Киеве более 1 млн жителей остаются без электричества после атаки РФ, отопление отсутствует в более чем 4000 многоквартирных домах, заявил президент Украины Владимир Зеленский в своем вечернем обращении. По его словам, последствия российской атаки будут устранять как минимум несколько дней, к восстановительным работам должны подключиться все представители местных властей и госчиновники.
В ночь на 20 января РФ в очередной раз атаковала объекты энергетической инфраструктуры в Украине. Власти Киева сообщали, что без отопления остались 5635 многоэтажек - больше половины таких домов в городе. Тепла, света и воды не было и в здании Верховной рады Украины.