«Դմիտրիևը Դավոսում կհանդիպի Ուիթքոֆի և Քուշների հետ»․ #Axios
Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը Դավոսում կայանալիք Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում կհանդիպի ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և ԱՄՆ նախագահի փեսա՝ Ջարեդ Քուշների հետ, հաղորդում է Axios-ի լրագրող Բարաք Ռավիդը։
Նա նշում է, որ հանդիպումը տեղի կունենա վաղը՝ հունվարի 20-ին. բանակցողները կքննարկեն Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ խաղաղության ծրագիրը։
Դմիտրիևի՝ Դավոս մեկնելու և ամերիկացի բանակցողների հետ հանդիպելու մասին ավելի վաղ գրել էր Reuters-ը։ Ուկրաինայի գլխավոր բանակցող Ռուստեմ Ումերովը հաստատել է, որ այս շաբաթ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում կշարունակվեն ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները։
Ֆորումը անցկացվելու է հունվարի 19-ից 23-ը։ The Financial Times-ը գրում է, որ օրակարգում ընդգրկված էին Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները, սակայն Գրենլանդիայի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի սպառնալիքների պատճառով թեման փոփոխվել է։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, շվեյցարական ֆորումում կլինի հունվարի 21-22-ին։

#Axios: Дмитриев в Давосе встретится с Уиткоффом и Кушнером
Спецпредставитель российского президента Кирилл Дмитриев на форуме в Давосе встретится со спецпосланником президента США Стивом Уиткоффом и зятем политика Джаредом Кушнером, сообщил в X журналист Axios Барак Равид.
Встреча произойдет во вторник, 20 января, переговорщики обсудят мирный план США по Украине, утверждает он.
О визите Дмитриева в Давос для встречи с американским переговорщиками ранее написал Reuters. Главный переговорщик с украинской стороны Рустем Умеров подтвердил, что переговоры с американскими официальными лицами по урегулированию конфликта продолжатся на ВЭФ на этой неделе.
Форум пройдет с 19 по 23 января. Изначально в повестке значились украинские мирные переговоры, однако из-за угроз со стороны США в отношении гренландии тема была скорректирована, пишет The Financial Times. Сам американский лидер Дональд Трамп будет находиться на швейцарском форуме 21-22 января.