«Դանիան չի կարողացել վերացնել ռուսական սպառնալիքը Գրենլանդիայի նկատմամբ»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Դանիայի կառավարությունը վերջին 20 տարիների ընթացքում չի կարողացել լուծել Գրենլանդիային սպառնացող խնդիրը, որը ներկայացնում է Ռուսաստանը։
«20 տարի շարունակ ՆԱՏՕ-ն Դանիային ասում էր. «Դուք պետք է վերացնեք Գրենլանդիայի նկատմամբ ռուսական սպառնալիքը»։ Ցավոք, Դանիան ոչինչ չկարողացավ անել այդ հարցում։ Հիմա ժամանակն եկել է, և դա կարվի»,- գրել է նա Truth Social-ում։
Հունվարի 17-ին Թրամփը Truth Social-ի իր գրառման մեջ հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները կսկսի 10% մաքսատուրքեր սահմանել Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Դանիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի և Շվեդիայի նկատմամբ, որոնք կշարունակվեն մինչև կողմերը համաձայնության չգան Վաշինգթոնի կողմից Գրենլանդիայի «լիակատար և ամբողջական ձեռքբերման» վերաբերյալ։ Այս որոշումն ուժի մեջ է մտնում փետրվարի 1-ից, իսկ հունիսի 1-ին մաքսատուրքերը կաճեն մինչև 25%։

Трамп заявил, что Дания не смогла устранить угрозу России для Гренландии
Президент США Дональд Трамп выступил с утверждением, что правительство Дании не смогло за 20 лет устранить угрозу для Гренландии, которая исходит со стороны России.
"На протяжении 20 лет НАТО говорила Дании: "Вы должны устранить российскую угрозу для Гренландии". К сожалению, Дания не смогла ничего с этим поделать. Теперь же время пришло, и это будет сделано", - написал он в Truth Social.
17 января Трамп в своей публикации Truth Social сообщил, что Соединенные Штаты начнут взимать с Великобритании, Германии, Дании, Нидерландов, Норвегии, Финляндии, Франции и Швеции пошлины в размере 10%, которые будут сохраняться до тех пор, пока стороны не достигнут договоренностей "о полном и окончательном приобретении" Гренландии Вашингтоном. Это решение вступает в силу 1 февраля, а с 1 июня ставка пошлин возрастет до 25%.