Հնդկաստանը Հայաստան է ուղարկել «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակը
Հնդկաստանը Հայաստան է ուղարկել «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակը, հաղորդում է The Hindu Business Line-ը։
Կիրակի օրը Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթ Սինգհը մեկնարկել է «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակի արտահանումը Նագպուրում գտնվող «Solar Defence and Aerospace Limited» (SDAL) գործարանից։ Հրատարակությունը նշում է, որ Երևանը նախկինում Նյու Դելիի հետ 240 միլիոն դոլարի պայմանագիր է կնքել «Պինակա» MLRS չորս մարտկոցների, այդ թվում՝ կառավարվող հրթիռների և այլ պաշտպանական սարքավորումների մատակարարման համար։ «Պինակա» մարտկոցների մատակարարումները սկսվել են 2023 թվականի հուլիսին և ավարտվել 2024 թվականի նոյեմբերին։
2024 թվականի ամռանը հնդկական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Հնդկաստանից Հայաստան զենքի պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը մատակարարման ողջ ժամանակահատվածում հասել է 600 միլիոն դոլարի։
Ավելի վաղ Երևանը հնդկական արտադրողներից գնել է «Կոնկուրս» հակատանկային հրթիռային համակարգեր, որոնք արտադրվել են Հնդկաստանում՝ ռուսական լիցենզիայով, ինչպես նաև 80 մմ հաուբիցներ և այլ զենքեր ու ռազմական տեխնիկա։

Индия отправила первую партию управляемых реактивных снарядов Pinaka в Армению
Индия отправила первую партию управляемых реактивных снарядов Pinaka в Армению, сообщает издание The Hindu Business Line.
В воскресенье министр обороны Индии Раджнатх Сингх дал старт экспорту первой партии управляемых ракет Pinaka с завода компании Solar Defence and Aerospace Limited (SDAL) в Нагпуре. Издание отмечает, что ранее Ереван заключил контракт с Нью-Дели на поставку четырех батарей РСЗО Pinaka на $240 млн, включая управляемые ракеты и другое оборонное оборудование. Поставки батарей Pinaka начались в июле 2023 года и были завершены в ноябре 2024-го.
Летом 2024 года индийские СМИ сообщали, что совокупный объем контрактов на поставки вооружений из Индии в Армению достиг $600 млн за весь период поставок.
Ранее Ереван приобрел у индийских производителей противотанковые ракетные комплексы Konkurs, выпускаемые в Индии по российской лицензии, а также 80 мм гаубицы и другие образцы вооружения и военной техники.