Թրամփը փորձում է ստեղծել ՄԱԿ-ի այլընտրանք` «Խաղաղության խորհուրդ»
Թրամփն ստեղծում է նոր կազմակերպություն՝ Խաղաղության խորհուրդը։ Խորհրդում մշտական ​​տեղ զբաղեցնելու ցանկություն ունեցող երկրներին առաջարկում է առնվազն մեկ միլիարդ դոլարի ներդրում։ Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով կազմակերպության նախագծի կանոնադրությանը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Թրամփը կդառնա «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նախագահը և կունենա միանձնյա լիազորություններ այն հարցում, թե ով կհրավիրվի միանալու։ Որոշումները կկայացվեն մեծամասնության քվեարկությամբ, սակայն նման ցանկացած որոշում կպահանջի նախագահի հաստատումը։
Նախագահը նաև կունենա անդամներին հեռացնելու լիազորություն. անդամների միայն երկու երրորդը կարող է արգելափակել նման որոշումը։ Թրամփը կհաստատի հանդիպման օրակարգը և կնշանակի իր հաջորդին։
Մշտական ​​անդամակցությունը կլինի անվճար, բայց սահմանափակ կլինի երեք տարով, որը կարող է երկարաձգվել նախագահի հայեցողությամբ։ Առաջին տարում մեկ միլիարդ դոլարից ավելի ներդրում կատարող երկրները անորոշ ժամանակով կստանան մշտական ​​կարգավիճակ։
Ամերիկացի պաշտոնյան, որի անունը չի հրապարակվել, Bloomberg-ին ասել է, որ հավաքագրված միջոցները կուղղվեն Ղազայի վերականգնմանը։ Նրա խոսքով՝ Խաղաղության խորհուրդը կապահովի, որ հավաքված գրեթե յուրաքանչյուր դոլարն օգտագործվի իր նպատակային նշանակությամբ։
Bloomberg-ի աղբյուրները հաղորդում են, որ մի շարք եվրոպական երկրներ արդեն ստացել են Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավերներ։ Սակայն, նրանք ասում են, որ շատ նահանգներ կտրականապես դեմ են նախագծի կանոնադրությանը և աշխատում են կոլեկտիվ արձագանքի վրա։ Հիմնական քննադատությունն այն է, որ, ըստ փաստաթղթի, Թրամփն անձամբ կվերահսկի կազմակերպության ֆինանսները։
Ուրբաթ օրը Սպիտակ տունը հայտարարեց կազմակերպության առաջին գործադիր խորհրդի կազմը։ Այն ներառում է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին, Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Վիտկոֆին, Թրամփի փեսային՝ Ջարեդ Քուշներին, և Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերին։
Ըստ կանոնադրության՝ Խաղաղության խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որի նպատակն է «խթանել կայունությունը, վերականգնել առողջ և օրինական կառավարումը և ապահովել երկարատև խաղաղություն հակամարտությունից տուժած կամ սպառնալիքի տակ գտնվող տարածաշրջաններում»։ Կազմակերպությունը կսկսի իր աշխատանքը երեք երկրների կողմից կանոնադրությունը ստորագրելուց հետո։
Գաղափարի հակառակորդները կարծում են, որ Թրամփը փորձում է ստեղծել ՄԱԿ-ի այլընտրանք, որը նա վաղուց քննադատում է։ Նախկինում ԱՄՆ-ի նախագահը մի շարք համաշխարհային առաջնորդների, այդ թվում՝ Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Մայլիին և Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին, հրավիրել էր միանալ «Գազայի խաղաղության խորհրդին»՝ ավելի լայն «Խաղաղության խորհրդի» շրջանակներում գործող կառույցին։ Այս ծրագիրն արդեն քննադատության է արժանացել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից, ով պնդել է, որ մանրամասները համաձայնեցված չեն իր երկրի հետ։

Трамп создает новую организацию — Совет Мира
Трамп создает новую организацию — Совет Мира. За постоянное место в нем он предложил странам заплатить миллиард долларов Администрация Дональда Трампа предлагает странам, желающим получить постоянное место в новом «Совете Мира», который намерен создать президент США, внести не менее миллиарда долларов. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на проект устава организации.
Согласно документу, Трамп станет первым председателем «Совета Мира» и будет единолично решать, кого приглашать в члены. Решения будут приниматься большинством голосов, однако любое из них потребует одобрения председателя.
Председатель также получит право исключать членов организации — заблокировать такое решение сможет лишь две трети участников. Трамп будет утверждать повестку заседаний и назначать себе преемника.
Обычное членство будет бесплатным, но ограничено тремя годами с возможностью продления по решению председателя. Страны, которые внесут более миллиарда долларов в течение первого года, получат постоянный статус без ограничения срока.
Американский чиновник, чье имя не раскрывается, сообщил Bloomberg, что собранные средства пойдут на восстановление Газы. По его словам, «Совет Мира» обеспечит, чтобы почти каждый собранный доллар использовался по назначению.
Ряд европейских стран уже получили приглашение присоединиться к «Совету Мира», сообщают источники Bloomberg. Однако, по их словам, многие государства категорически против проекта устава и работают над коллективным ответом. Главная претензия — то, что Трамп, судя по документу, будет лично контролировать финансы организации.
В пятницу Белый дом объявил состав первого исполнительного совета организации. В него вошли госсекретарь Марко Рубио, спецпосланник по Ближнему Востоку Стив Виткофф, зять Трампа Джаред Кушнер и бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр.
Согласно уставу, «Совет Мира» — это международная организация, цель которой «содействовать стабильности, восстанавливать надежное и законное управление и обеспечивать прочный мир в регионах, затронутых или находящихся под угрозой конфликта». Организация начнет работу после того, как устав подпишут три страны.
Противники идеи полагают, что Трамп пытается создать альтернативу ООН, которую он давно критикует. Ранее президент США приглашал ряд мировых лидеров, включая президента Аргентины Хавьера Милея и премьер-министра Канады Марка Карни, войти в «Совет Мира по Газе» — структуру в рамках более широкого «Совета Мира». Этот план уже раскритиковал премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, заявив, что детали не были согласованы с его страной.