«Մեթա»-ն Թրամփի նախկին փոխխորհրդականին նշանակել է ընկերության նախագահ
«Մեթա»-ն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության նախկին խորհրդականի տեղակալ Դինա Փաուել Մաքքորմիկին նշանակել է նախագահ և տնօրենների խորհրդի փոխնախագահ։ Այս մասին հայտարարվել է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
«Մեթա»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգն ընդգծել է Մաքքորմիքի փորձը համաշխարհային ֆինանսական համակարգի ամենաբարձր մակարդակներում։
Իր նոր դերում Մաքքորմիքը կաշխատի ընկերության համակարգչային և ենթակառուցվածքային թիմերի հետ՝ վերահսկելով բազմամիլիարդ դոլարանոց ներդրումների իրականացումը։ Նա նաև կղեկավարի ռազմավարական գործընկերություններ ձևավորելու, կապիտալ ներգրավելու և ընկերության ներդրումային ներուժը երկարաժամկետ հեռանկարում ընդլայնելու նոր հնարավորություններ բացահայտելու ջանքերը։
Մաքքորմիքը Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում ծառայել է՝ որպես ազգային անվտանգության խորհրդականի տեղակալ, նախկինում նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի օրոք եղել է Սպիտակ տան ավագ խորհրդական և պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսի օգնական։ Նա նաև 16 տարի ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել «Գոլդման Սաքս»-ում։
Նոյեմբերի 6-ին Reuters-ը հաղորդեց, որ Meta-ն, հնարավոր է, իր եկամտի մինչև 10%-ը ստացել է խարդախ գովազդից։ Գործակալության տվյալներով՝ Facebook-ում, Instagram-ում և WhatsApp-ում (երեքն էլ Meta-ի սեփականությունն են) մի քանի տարի շարունակ ամեն օր ցուցադրվել են միլիարդավոր բարձր ռիսկային գովազդներ, և արգելափակման միջոցառումները չեն կարողացել արդյունավետորեն կանգնեցնել հոսքը։

Meta назначила экс-заместителя советника Трампа президентом компании
Meta (организация признана экстремистской и запрещена в РФ) назначила бывшего заместителя советника по национальной безопасности президента США Дональда Трампа Дину Пауэлл Маккормик президентом и вице-председателем совета директоров. Об этом говорится в пресс-релизе компании.
Основатель и генеральный директор Meta Марк Цукерберг отметил, что опыт Маккормик на высших уровнях мировой финансовой системы и ее широкие международные связи «делают ее уникально подходящей для сопровождения следующего этапа роста компании».
В новой должности Маккормик будет взаимодействовать с командами по вычислительным технологиям и инфраструктуре, курируя реализацию многомиллиардных инвестиций. Кроме того, она возглавит работу по формированию стратегических партнерств, привлечению капитала и поиску новых возможностей для долгосрочного расширения инвестиционного потенциала компании.
Маккормик в первый президентский срок Трампа занимала пост заместителя советника по национальной безопасности, до этого она была старшим советником Белого дома и помощницей госсекретаря Кондолизы Райс при президенте Джордже Буше. Также она проработала 16 лет на руководящих позициях в банке Goldman Sachs.
6 ноября Reuters сообщал, что Meta могла получать до 10% выручки от размещения мошеннической рекламы. По данным агентства, в течение нескольких лет на платформах Facebook, Instagram и WhatsApp (все три принадлежат Meta) ежедневно показывались миллиарды объявлений с высоким риском мошенничества, а меры по блокировке не могли эффективно перекрыть их поток.