«Թրամփը տեղեկացվել է Իրանի դեմ ռազմական հարվածների նոր տարբերակների մասին». The New York Times
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին օրերին տեղեկացվել է Իրանի դեմ ռազմական հարվածների նոր տարբերակների մասին, շաբաթ օրը հաղորդել է The New York Times-ը՝ հղում անելով մի քանի անանուն ամերիկացի պաշտոնյաների, որոնք ծանոթ են հարցին։
Թրամփը «դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել, սակայն պաշտոնյաները հայտարարել են, որ նա լրջորեն քննարկում է հարվածի թույլտվությունը՝ ի պատասխան իրանական ռեժիմի կողմից լայնածավալ տնտեսական դժգոհությամբ պայմանավորված ցույցերը ճնշելու ջանքերի», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ամերիկացի առաջնորդին ներկայացվել են մի շարք տարբերակներ, այդ թվում՝ Թեհրանում ոչ ռազմական թիրախների վրա հարվածներ։
Շաբաթ օրը նա սոցիալական ցանցերում գրել է. «Իրանը ձգտում է ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ, գուցե այնպես, ինչպես երբեք։ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնե»:
Թրամփը և ԱՄՆ-ի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ բազմիցս զգուշացրել են, որ Վաշինգթոնը միջոցներ կձեռնարկի, եթե Իրանում «սպանվեն» խաղաղ ցուցարարներ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը չորեքշաբթի օրը դատապարտել է Թրամփի վարչակազմի «միջամտող և մոլորեցնող» հայտարարությունները՝ նշելով, որ դրանք արտացոլում են Վաշինգթոնի շարունակական թշնամանքը Իրանի ժողովրդի նկատմամբ։
Դեկտեմբերի վերջից Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ցույցեր են բռնկվել ռիալի կտրուկ անկման և երկարատև տնտեսական դժվարությունների պատճառով։ Իրանի իշխանություններն ընդունել են բողոքը և հայտնել տնտեսական խնդիրները լուծելու իրենց պատրաստակամությունը՝ զգուշացնելով զերծ մնալ բռնությունից ու վանդալիզմից:
Ուրբաթ օրը հեռուստատեսային ելույթում Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին կոչ արեց իրանցի ժողովրդին պահպանել միասնությունը՝ պնդելով, որ որոշ ցուցարարներ փորձում են հաճոյանալ Միացյալ Նահանգներին։
Նա նաև խորհուրդ տվեց ամերիկացի առաջնորդին կենտրոնանալ իր երկրի խնդիրների վրա՝ հավելելով, որ Իրանը «չի նահանջի» «դիվերսանտների» առջև։

Воскресенье, 11 Января, 2026 года, 20:06
Президент США Дональд Трамп в последние дни был проинформирован о новых вариантах нанесения военных ударов по Ирану, сообщила в субботу газета "Нью-Йорк Таймс" со ссылкой на нескольких анонимных американских чиновников, знакомых с этим вопросом.
Д. Трамп "еще не принял окончательного решения, но официальные лица заявили, что он серьезно рассматривает возможность санкционирования удара в ответ на усилия иранского режима по подавлению демонстраций, вызванных широко распространенным экономическим недовольством", -- говорится в сообщении.
Американскому лидеру был предложен ряд вариантов, включая удары по невоенным объектам в Тегеране.
Ранее в субботу он написал в соцсети, что "Иран стремится к СВОБОДЕ, возможно, как никогда раньше. США готовы помочь!!!"
Д. Трамп и другие высокопоставленные официальные лица США неоднократно предупреждали, что Вашингтон примет меры, если в Иране "будут убивать мирных протестующих".
Министерство иностранных дел Ирана в среду осудило то, что оно назвало "интервенционистскими и вводящими в заблуждение" заявлениями администрации Д. Трампа, отметив, что они отражают сохраняющуюся враждебность Вашингтона по отношению к иранскому народу.
С конца декабря в нескольких иранских городах вспыхнули протесты в связи с резким падением курса риала и длительными экономическими трудностями. Иранские власти признали проведение демонстраций и выразили готовность решить экономические проблемы, предостерегая от насилия и вандализма.
В телеобращении в пятницу верховный лидер Ирана Али Хаменеи призвал иранский народ сохранять единство, заявив, что некоторые протестующие пытаются угодить Соединенным Штатам.
Он также посоветовал американскому лидеру сосредоточиться на проблемах в его собственной стране, добавив, что Иран "не отступит" перед лицом "саботажников".