«Իսրայելն ստացել է Թրամփի համաձայնությունը Լիբանանին հարվածելու համար». Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կառավարության անդամներին տեղեկացրել է, որ Իսրայելն ստացել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի համաձայնությունը Լիբանանին հարվածելու համար, հաղորդում է Kan-ի թղթակիցը։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ դեռևս դեկտեմբերի վերջին իսրայելական զինվորականները մշակում էին «Հեզբոլլահի» թիրախների դեմ լայնածավալ գործողության ծրագիր, եթե Լիբանանի իշխանությունները և բանակը չկարողանան զինաթափել խմբավորումը:
Հասանելի տեղեկությունների համաձայն՝ «Հեզբոլլահը» նույնպես պատրաստվում է այս հնարավոր սցենարին. Լիտանի գետի երկայնքով տեղակայվել է ծանր զենք, մինչդեռ դրանից հարավ գտնվող զինյալների թիվը նվազել է։

Нетаньяху сообщил, что израильская сторона получила согласие Трампа на нанесение ударов по Ливану
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил членам правительства, что израильская сторона получила согласие президента США Дональда Трампа на нанесение ударов по Ливану, передает корреспондент телеканала Kan.
Телеканал отмечает, что еще в конце декабря сообщал о подготовке израильскими военными плана масштабной операции против объектов «Хезболлы» на случай, если ливанским властям и армии не удастся добиться разоружения этой группировки.
По имеющимся данным, к возможному развитию событий готовится и «Хезболла»: тяжелое вооружение было переброшено через реку Литани, при этом численность боевиков к югу от нее была сокращена.