Բիթքոյնը 17 տարեկան է
2009 թվականի հունվարի 3-ը կարելի է համարել Բիթքոյնի իրական ծննդյան օրը։ Այդ ժամանակ է, որ արդյունահանվել է այսպես կոչված «genesis» բլոկը՝ առաջին կրիպտոարժույթի բլոկչեյնում գործարքների առաջին բլոկը։
Բիթքոյնի անանուն ստեղծողը, Սատոշի Նակամոտո կեղծանվամբ, առաջին բլոկի կոդում թողել է թաքնված հաղորդագրություն՝ «Times»-ի հոդվածի վերնագիր՝ «Կանցլերը բանկերի համար երկրորդ փրկարարական փաթեթի եզրին է», որը նկարագրում էր բրիտանական կառավարության կողմից 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից տուժած բանկերի երկրորդ փրկարարական փաթեթի նախապատրաստական ​​աշխատանքները։
Այս վերնագիրը, հավանաբար, ընդգծում էր, որ Բիթքոյնը ստեղծվել է որպես ավանդական ֆինանսական համակարգի այլընտրանք, որտեղ կառավարություններն ու կենտրոնական բանկերը փրկում են ֆինանսական հաստատություններին հարկատուների միջոցներով։
«genesis» բլոկի պարգևատրումը 50 բիթքոյն էր՝ սրանք առաջին մետաղադրամներն էին, որոնք դեռևս փոխարժեք չունեին և էապես անարժեք էին։ Այսօր Bitcoin-ը վաճառվում է 90,000 դոլարով և աշխարհի 8 խոշորագույն ակտիվներից մեկն է՝ զիջելով միայն ոսկուն, արծաթին և առաջատար տեխնոլոգիական բաժնետոմսերին։

Биткоину исполнилось 17 лет
3 января 2009 года можно считать настоящим днем рождения биткоина. Именно тогда был добыт так называемый генезис-блок — самый первый блок транзакций в цепочке блоков (блокчейне) первой криптовалюты.
Анонимный создатель биткоина под псевдонимом Сатоши Накамото оставил в коде первого блока скрытое послание — заголовок статьи из The Times «Chancellor on brink of second bailout for banks» («Канцлер на пороге второго пакета помощи для банков»), которая описывала подготовку британского правительства ко второму раунду спасения банков, пострадавших от мирового финансового кризиса 2008 года.
Этот заголовок, вероятно, подчеркивал, что биткоин создавался как альтернатива традиционной финансовой системе, в которой правительство и центральные банки спасают финансовые учреждения за счет средств налогоплательщиков.
Вознаграждение за генезис-блок составило 50 биткоинов — это были первые монеты, у которых еще не было обменного курса и которые фактически ничего не стоили. Сегодня биткоин торгуется по $90 тыс. и входит в топ-8 крупнейших активов мира, уступая лишь золоту, серебру и акциям ведущих технологических компаний.