«Ուկրաինայում խաղաղությունը կարող է հաստատվել մի քանի շաբաթվա ընթացքում». Դոնալդ Տուսկ
Ուկրաինայում խաղաղությունը կարող է հաստատվել մի քանի շաբաթվա ընթացքում, երեքշաբթի օրը հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկն այլ եվրոպական առաջնորդների, Կանադայի և ՆԱՏՕ-ի հետ բանակցություններից հետո։
Ըստ Reuters-ի, Տուսկն այս հայտարարությունն արել է՝ չնայած Կրեմլի կողմից հայտարարված՝ բանակցային դիրքորոշումը խստացնելու մտադրությանը: Հիշեցնենք՝ Մոսկվան մեղադրում է Կիևին Ռուսաստանի նախագահական նստավայրի վրա հարձակման մեջ, մեղադրանք, որը Ուկրաինան անվանել է անհիմն:
«Խաղաղությունը հորիզոնում է։ Կասկած չկա, որ տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք հիմք են տալիս հույս ունենալու, որ այս պատերազմը կարող է ավարտվել, և բավականին արագ, բայց դա դեռևս հույս է, որը հեռու է 100 տոկոս հաստատումից։
Երբ ես ասում եմ, որ խաղաղությունը հորիզոնում է, ես նկատի ունեմ առաջիկա շաբաթներին, ոչ թե ամիսներին կամ տարիներին։ Մինչև հունվար մենք բոլորս պետք է հավաքվենք... որոշումներ կայացնելու Ուկրաինայի ապագայի, աշխարհի այս մասի ապագայի վերաբերյալ», - ասել է Տուսկը կառավարության նիստում։
Ըստ Տուսկի, Միացյալ Նահանգների կողմից Կիևին առաջարկվող անվտանգության երաշխիքները հիմք են տալիս հույս ունենալու պատերազմի արագ ավարտի համար, բայց Ուկրաինան ստիպված կլինի «զիջումների» գնալ տարածքային հարցերում։

«Мир в Украине может быть достигнут в течение нескольких недел»: Туск
Мир в Украине может быть достигнут в течение нескольких недель, заявил во вторник премьер-министр Польши Дональд Туск после переговоров с другими европейскими лидерами, Канадой и НАТО.
Как пишет Reuters, Туск сделал это заявление несмотря на то, что Кремль сообщил о намерении ужесточить свою переговорную позицию, обвинив Киев в атаке на резиденцию президента России, — обвинение, которое Украина назвала беспочвенным и направленным на затягивание конфликта.
«Мир на горизонте, нет никаких сомнений в том, что произошли события, дающие основания надеяться, что эта война может закончиться — и довольно быстро, но это все еще надежда, далекая от 100-процентной уверенности.
«Когда я говорю, что мир на горизонте, я имею в виду ближайшие недели, а не месяцы или годы. К январю нам всем придется собраться…, чтобы принимать решения о будущем Украины, будущем этой части мира», — сказал Туск на заседании правительства.
По словам Туска, гарантии безопасности, предложенные Киеву Соединенными Штатами, дают основания надеяться на скорое завершение войны, однако Украине придется пойти на «компромиссы» по территориальным вопросам.