Ապրիլի 19-ը սահմանվել է Խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է օրենք, որով ապրիլի 19-ը սահմանվում է՝ որպես 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ նացիստների և նրանց հանցակիցների կողմից իրականացված՝ Խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական ակտերի պորտալում։
Նոր հիշատակի ամսաթիվը սահմանող օրինագիծը «Եդինայա Ռոսիա»-ն Պետդումային է ներկայացրել նոյեմբերին: Ամսաթիվն ընտրվել է մի պատճառով. 1943 թվականի ապրիլի 19-ին ընդունվել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության թիվ 39 հրամանագիրը՝ նացիստ հանցագործների և նրանց հանցակիցների պատասխանատվությունը քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարված վայրագությունների համար սահմանող առաջին իրավական ակտը։
«Այս ամսաթիվը դարձել է հանցագործությունների գրանցման և հետաքննության չափանիշ: Ավելին, այս օրը արդեն մի քանի տարի է, ինչ անցկացվում են համազգային հիշատակի միջոցառումներ: Վերջին տարիներին ռուսական դատարանները ապացուցել են, որ երկրի 34 շրջաններում ավելի քան 8 միլիոն մարդ տուժել է խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանությունից»: «Սրանք կանայք են, երեխաներ, հաշմանդամներ և տարեցներ», - նշել է փաստաթղթի հեղինակը՝ Պետդումայի քաղաքացիական հասարակության զարգացման կոմիտեի փոխնախագահ Օլգա Զանկոն։

Владимир Путин установил 19 апреля Днем памяти жертв геноцида советского народа
Президент Владимир Путин подписал закон об установлении 19 апреля Днём памяти жертв геноцида советского народа, совершённого нацистами и их пособниками в период Великой Отечественной войны 1941—1945 годов. Документ опубликован на портале правовых актов.
Законопроект об установлении новой памятной даты был внесён «Единой Россией» в Госдуму в ноябре. Дата выбрана не случайно: 19 апреля 1943 года был издан Указ Президиума Верховного Совета СССР № 39 — первый правовой акт, закрепивший ответственность нацистских преступников и их пособников за зверства против мирного населения.
«Эта дата стала точкой отсчёта для фиксации и расследования преступлений. Кроме того, уже несколько лет в этот день проходят общероссийские памятные мероприятия. За последние годы российские суды доказали, что от геноцида советского народа пострадали более 8 млн человек в 34 регионах страны. Это женщины, дети, инвалиды, старики», — отмечала автор документа, зампредседателя комитета Госдумы по развитию гражданского общества Ольга Занко.