Թեժ մարտեր են Զապորոժիեի ամենամեծ քաղաքի համար. ռուսներն այն հավասարացնում են հողին
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմի ընթացքում ռուսական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս Զապորոժիեի մարզի Հուլյաիպոլե քաղաքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուն: Այդ նպատակով, ըստ տեղեկությունների, այնտեղ լրացուցիչ պահեստազոր է տեղակայվում, իսկ քաղաքի ենթակառուցվածքները ենթարկվում են ինտենսիվ հարձակումների: Ռուսական զորքերը փորձում են ոչնչացնել քաղաքի բոլոր շենքերը: Այս մասին հեռուստամարաթոնի հեռարձակման ժամանակ հայտարարել է Հարավային Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի խոսնակ Վլադիսլավ Վոլոշինը:
Նրա խոսքով, ամենադժվար իրավիճակը մնում է Հուլյաիպոլեի շրջանում և ընդհանուր առմամբ Հուլյաիպոլեի հատվածում: Լարվածություն է գրանցվում նաև Օլեքսանդրիվսկե հատվածում:
Վոլոշինը հայտնել է, որ Հուլյաիպոլեում շարունակվում են թեժ մարտերը: Ռուսական ստորաբաժանումները փորձում են ներթափանցել քաղաք, սակայն ուկրաինական ուժերը պնդում են, որ հետ են կանգնել և կորուստներ են պատճառել առաջխաղացող ուժերին:
Վոլոշինի խոսքով՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում քաղաքում գրանցվել է մոտ երկու տասնյակ զինված բախում։
Նա նաև հայտնել է, որ հարվածներ են հասցվում անօդաչու թռչող սարքերի և ինքնաթիռների, այդ թվում՝ կառավարվող ռումբերի միջոցով։ Նա նշել է, որ նպատակը քաղաքում շենքերի և ամրությունների ոչնչացումն է։ Նա նաև ընդգծել է, որ ուկրաինական ստորաբաժանումները շարունակում են ներկա լինել ինչպես Հուլյաիպոլում, այնպես էլ նրա արևմտյան ծայրամասերում։
Վոլոշինը նշել է, որ Հուլյաիպոլեի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու մասին ռուսական հաղորդագրությունները կեղծ են։
Նա նշել է, որ քաղաքի շուրջ ակտիվ գործողությունները ցույց են տալիս դրա ռազմավարական նշանակությունը, քանի որ Հուլյաիպոլեն տարածաշրջանի ամենամեծ քաղաքն է և կարևոր լոգիստիկ հանգույց, որը հնարավորություն է տալիս մուտք գործել դեպի Զապորոժիե և Դնեպրոպետրովսկի մարզ տանող ճանապարհներ։

Битва за Гуляйполе: город стирается ударами
В ходе войны между Украиной и РФ российская сторона придает большое значение установлению контроля над городом Гуляйполе в Запорожской области. С этой целью, как сообщается, туда перебрасываются дополнительные резервы, а инфраструктура города подвергается интенсивным ударам. Войска РФ пытаются разрушить все здания в городе. Об этом заявил представитель Сил обороны юга Украины Владислав Волошин в эфире телемарафона.
По его словам, наиболее сложная обстановка сохраняется в районе Гуляйполя и на Гуляйпольском направлении в целом. Также напряженная ситуация фиксируется на Александровском направлении.
Волошин сообщил, что за Гуляйполе продолжаются ожесточенные бои. Российские подразделения предпринимают попытки проникновения в город, однако украинские силы заявляют о сдерживании и нанесении потерь наступающим группам.
Как отметил спикер, несмотря на потери, штурмовые действия продолжаются, включая попытки переброски резервов, в том числе с других направлений, таких как Вербовое, для усиления позиций в районе Гуляйполя.
По словам Волошина, за прошедшие сутки в самом населенном пункте было зафиксировано около двух десятков боевых столкновений.
Он также сообщил, что удары наносятся с применением беспилотников и авиации, включая управляемые авиационные бомбы. По его словам, целью является разрушение зданий и укреплений в городе. При этом он подчеркнул, что украинские подразделения продолжают находиться как в самом Гуляйполе, так и на его западных окраинах.
Волошин заявил, что сообщения российской стороны об установлении контроля над Гуляйполем не соответствуют действительности.
По его словам, активные действия вокруг города свидетельствуют о его стратегическом значении, поскольку Гуляйполе является крупнейшим населенным пунктом в этом районе и важным логистическим узлом, откуда пролегают маршруты в направлении Запорожья и Днепропетровской области.