Հնդկաստանը Հիմալայներում լայնածավալ շինարարություն է իրականացնում Չինաստանի հետ բախմանը նախապատրաստվելու համար. #The_Wall_Street_Journal
![]() The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ Հնդկաստանն ու Չինաստանը ակտիվորեն կառուցում են տրանսպորտային և ռազմական ենթակառուցվածքներ իրենց համատեղ Հիմալայան սահմանի լեռնային շրջաններում։ Այս իրադարձություններից հետո Նյու Դելին արագացրեց ենթակառուցվածքային նախագծերը։ Հիմնական նախագծերից մեկը երկրի հյուսիսում գտնվող Զոջիլա թունելն էր, որի արժեքը գերազանցել է 750 միլիոն դոլարը և, ինչպես կանխատեսվում էր, կբարելավի Լադախի շրջանում լոգիստիկան։ Հնդկաստանը նաև ընդլայնում է ճանապարհները, արդիականացնում բազաները, սահմանի երկայնքով կառուցում ուղղաթիռային հրապարակներ և թռիչքուղիներ։ Միևնույն ժամանակ, Չինաստանը շարունակում է զարգացնել իր ճանապարհային և երկաթուղային ցանցը սահմանային շրջաններում, այդ թվում՝ Պանգոնգ Ցո լճի վրայով կամրջի կառուցումը, որը վիճելի սահմանային տարածքներից մեկն է։ Վերլուծաբանները կարծում են, որ երկու կողմերի կողմից ենթակառուցվածքների ակտիվ զարգացումը մեծացնում է տարածաշրջանում նոր հակամարտության առաջացման ռիսկը։ Ինչպես նշում է Wall Street Journal-ը, 2020 թվականի բախումները մասամբ պայմանավորված էին Չինաստանի կողմից սահմանի մոտ Հնդկաստանի հետ իրականացվող շինարարական նախագծերը խափանելու փորձերով։ |

Индия ведет масштабное строительство в Гималаях, готовясь к столкновению с Китаем; #The_Wall_Street_Journal
![]() Индия и Китай активно наращивают транспортную и военную инфраструктуру в горных районах общей границы в Гималаях. Об этом сообщает The Wall Street Journal. По данным издания, пограничные столкновения 2020 года выявили уязвимость Индии: Китай мог перебрасывать подкрепления в течение нескольких часов, тогда как индийским войскам требовалась почти неделя. Кроме того, из-за плохих дорог отдельные районы Индии зимой оставались изолированными на недели. После этих событий Нью-Дели ускорил реализацию инфраструктурных проектов. Одним из ключевых стал тоннель Зоджила на севере страны стоимостью более 750 млн долларов, который должен улучшить логистику в регионе Ладакх. Также Индия расширяет дороги, модернизирует базы, строит вертолетные площадки и взлетно-посадочные полосы вдоль границы. В то же время Китай продолжает развивать дорожную и железнодорожную сеть в приграничных районах, включая строительство моста через озеро Пангонг Цо, являющееся одним из спорных участков границы. По мнению аналитиков, активное развитие инфраструктуры с обеих сторон повышает риск нового конфликта в регионе. Как отмечает WSJ, столкновения 2020 года частично были связаны с попытками Китая сорвать строительство индийских объектов у границы. |