Ալժիրի խորհրդարանը ֆրանսիական գաղութատիրությունը ճանաչել է որպես հանցագործություն
Ալժիրի Ազգային Ժողովը (խորհրդարանը) միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որով 19-րդ և 20-րդ դարերում Ֆրանսիայի կողմից երկրում վարած գաղութատիրական քաղաքականությունը ճանաչվում է որպես հանցագործություն։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, սա բխում է բաց նիստի ուղիղ հեռարձակումից։
Այժմ Ֆրանսիայի կողմից Ալժիրի գաղութացումը 1830 թվականի հունիսի 14-ից մինչև 1962 թվականի հուլիսի 5-ը, «որի ուղղակի և անուղղակի հետևանքները շարունակել են ազդեցություն ունենալ այդ ամսաթվից հետո», պաշտոնապես օրենքով ամրագրված է որպես հանցագործություններ։
Օրենքի հեղինակները Ալժիրում ֆրանսիական գաղութատիրության մոտ 30 տեսակի հանցագործություններ են նշել, այդ թվում՝ դատական ​​կարգով չենթարկված սպանություններ, տեղի բնակչության դաժան խոշտանգումներ, արգելված զենքի օգտագործում և բնապահպանական աղետների հրահրում, այդ թվում՝ միջուկային փորձարկումներ Ալժիրի Սահարայում, որոնց հետևանքները մինչ օրս զգում են տեղի բնակիչները։
Հյուսիսաֆրիկյան երկիրը պաշտոնական ներողություն կպահանջի իր նախկին գաղութատիրական տերությունից իր գաղութատիրական անցյալի համար, ինչպես նաև փոխհատուցում։
Ալժիրը հիշեցնում է, որ Ֆրանսիայի գաղութային իշխանությունները արգելել են երկրի բնակչությանը արաբերենով կրթություն ստանալ, իրականացրել են հարկադիր քրիստոնեացում և ալժիրցիների զանգվածային զորակոչ ֆրանսիական զինված ուժեր Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ։
Ալժիրը Ֆրանսիայի կողմից օկուպացված է եղել ավելի քան 130 տարի։ Ազգային-ազատագրական պատերազմից հետո երկիրը անկախություն է ձեռք բերել 1962 թվականին։
Դեկտեմբերի սկզբին աֆրիկյան երկրները հռչակագիր են ընդունել նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 1-ը Ալժիրում անցկացված մայրցամաքում գաղութատիրության հանցագործությունների դեմ պայքարին նվիրված միջազգային համաժողովից հետո։ Այս հռչակագիրը կոչ է արել գաղութային տերություններին պաշտոնապես ճանաչել իրենց մեղքը իրենց գաղութային անցյալի համար և առաջարկել է մշակել փոխհատուցում ստանալու մեխանիզմներ։

Парламент Алжира признал французский колониализм преступлением
Национальная народная ассамблея (парламент) Алжира единогласно приняла законопроект о признании колониальной политики, которую Франция проводила в стране в XIX-XX веках, преступлением.
Как передает Report, это следует из прямой трансляции открытого заседания.
Теперь колонизация Францией Алжира в период с 14 июня 1830 года и до 5 июля 1962 года, "прямые и косвенные последствия, влияние которых сохранялось и после этой даты" - официально закреплены на законодательном уровне как преступления.
Так, авторы закона выделили порядка 30 видов преступлений французского колониализма в Алжире, среди которых внесудебные расправы, жестокие пытки местного населения, использование запрещенного оружия, провоцирование экологических катастроф, в том числе проведение ядерных испытаний в алжирской Сахаре, последствия которых местные жители ощущают до сих пор.
Североафриканская страна будет добиваться от бывшей метрополии официальных извинений за колониальное прошлое, а также выплаты компенсаций.
В Алжире напоминают, что французские колониальные власти запрещали населению страны получать образование на арабском языке, проводили принудительную христианизацию и массовую мобилизацию алжирцев в ряды ВС Франции во времена Первой и Второй мировых войн.
Алжир находился под оккупацией Франции более 130 лет. В результате национально-освободительной войны в 1962 году страна обрела независимость.
В начале декабря африканские страны приняли декларацию по итогам международной конференции по борьбе с преступлениями колониализма на континенте, которая проходила в Алжире с 30 ноября по 1 декабря, с призывом к метрополиям официально признать вину за колониальное прошлое и предложили выработать механизмы по получению компенсаций.