Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանը զգուշացրել է Իրանին
Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպան Մայք Հաքաբին հայտարարել է, որ Իրանը դասեր չի քաղել ԱՄՆ-ի կողմից երկրի միջուկային օբյեկտներին հասցված հարվածներից, քանի որ Թեհրանը, հավանաբար, փորձում է վերակառուցել Ֆորդոյի օբյեկտը։
«Ես չեմ կարծում, որ Իրանը երբևէ լուրջ է ընդունել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին մինչև այն գիշերը, երբ B-2 ռմբակոծիչները հարձակվեցին Ֆորդոյի վրա»,- մեջբերում է նրա խոսքերը The Times of Israel-ն Ազգային անվտանգության ուսումնասիրությունների ինստիտուտում կայացած կոնֆերանսում։
«Հուսով եմ, որ նրանք հասկացել են ուղերձը, բայց ակնհայտորեն նրանք լիովին չեն յուրացրել այն, քանի որ թվում է, թե նրանք փորձում են վերակառուցել օբյեկտը և գտնել նոր եղանակ՝ այն ավելի խորը փորելու և ավելի լավ պաշտպանելու համար»,- շարունակել է նա։
Հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն կարող է Իսրայելին կանաչ լույս տալ Իրանի դեմ նոր հարվածներ հասցնելու համար, Հաքաբին պատասխանել է. «Ես կարող եմ միայն մատնանշել այն, ինչ Թրամփը բազմիցս և հետևողականորեն ասել է. Իրանը երբեք չի հարստացնի ուրան կամ ձեռք չի բերի միջուկային զենք»։
Ավելի վաղ NBC-ն հայտնել էր, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ մտադիր է հայտարարել Իրանի դեմ նոր գործողության անհրաժեշտության մասին՝ պայմանավորված նրա հրթիռային հզորությունների աճով։
Ավելին, NBC-ի աղբյուրները նշել են, որ Իսրայելը մտահոգված է Իրանի կողմից միջուկային օբյեկտների վերականգնմամբ՝ 2025 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված ռմբակոծություններից հետո։
Հունիսի 13-ին Իսրայելը ռազմական գործողություն սկսեց Իրանի դեմ, որի հայտարարված նպատակն էր ոչնչացնել Թեհրանի միջուկային ծրագիրը։ Իրանը հակադարձեց՝ հարվածներ հասցնելով Իսրայելին։ Հունիսի 22-ին ԱՄՆ-ն հարվածեց Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների՝ Ֆորդոյի, Սպահանի և Նաթանզի։ Հետագայում նախագահ Թրամփը հայտարարեց հրադադարի մասին, որին Իրանն ու Իսրայելը համաձայնեցին։

Посол США в Израиле предостерег Иран от восстановления ядерного объекта в Фордо
Посол США в Израиле Майк Хакаби заявил, что Иран не извлек выводов из ударов США по ядерным объектам страны, поскольку Тегеран, вероятно, пытается восстановить предприятие в Фордо.
"Не думаю, что в Иране когда-либо воспринимали президента США Дональда Трампа всерьез до той ночи, когда бомбардировщики B-2 отправились в рейд на Фордо", - цитирует The Times of Israel его высказывания c конференции Института исследований национальной безопасности.
"Я надеюсь, что они поняли послание, но, по всей видимости, до конца они его не усвоили, потому что (...) похоже, пытаются воссоздать объект и найти новый способ копать глубже и лучше его защитить", - продолжил он.
Отвечая на вопрос о том, могут ли США дать "зеленый свет" Израилю для нанесения новых ударов по Ирану, Хакаби сказал: "Я могу лишь сослаться на то, что Трамп неоднократно говорил и последовательно заявляет: Иран никогда не будет обогащать уран и не получит ядерного оружия".
Ранее телеканал NBC сообщил, что премьер Израиля Биньямин Нетаньяху на встрече с президентом США Дональдом Трампом собирается заявить о необходимости пойти на новую операцию против Ирана из-за роста его ракетного потенциала.
Кроме того, отметили собеседники NBC, Израиль беспокоит восстановление Ираном ядерных объектов после бомбардировок США в июне 2025 года.
Израиль 13 июня начал военную операцию против Ирана, целью которой декларировалось уничтожение ядерной программы Тегерана. Иран в ответ начал наносить удары по Израилю. 22 июня США нанесли удары по трем ядерным объектам в Иране: в Фордо, Исфахане и Натанзе. Впоследствии президент Трамп объявил о перемирии, на которое согласились Иран и Израиль.