«Ադրբեջանում Զանգեզուրի միջանցքի շինարարությունը շարունակվում է արագացված տեմպերով»․ Ասադով
Ադրբեջանում «Զանգեզուրի միջանցքի» շինարարությունը շարունակվում է արագացված տեմպերով։ Ինչպես հաղորդում է «АПА»-ն այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 12-րդ նիստում։
Ասադովը նշել է, որ սկզբնական փուլում այս երկաթուղին՝ տարեկան 15 միլիոն տոննա թողունակությամբ, կդառնա Միջին միջանցքի հիմնական զարկերակը։
«Ուրախալի է նշել, որ օգոստոսին դրվել է Կարս–Նախիջևան երկաթուղային գծի հիմնաքարը։ Այս երկաթուղին Զանգեզուրի միջանցքի մի մասն է։ Երթուղին կծառայի ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Թուրքիային, ինչպես նաև այլ երկրների»,- ասել է նա։

Асадов: Строительство Зангезурского коридора в Азербайджане продолжается ускоренными темпами
Как сообщает AПA, об этом сказал премьер-министр Азербайджана Али Асадов на 12-м заседании Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Турцией.
Асадов заявил, что на первоначальном этапе эта железная дорога с пропускной способностью 15 миллионов тонн станет основной артерией Среднего коридора.
«Приятно отметить, что в августе был заложен фундамент железнодорожной линии Карс–Нахчыван. Эта железная дорога является частью Зангезурского коридора. Маршрут будет обслуживать как Азербайджан, так и Турцию, а также другие страны», — сказал он.