«Իսրայելն ԱՄՆ-ին զգուշացրել է Իրանի կողմից նոր սպառնալիքի մասին»․ #Axios
Իսրայելցի պաշտոնյաները շաբաթավերջին Թրամփի վարչակազմին զգուշացրել են, որ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրթիռային զորավարժությունները կարող են լինել Իսրայելի վրա հարվածի նախապատրաստություն, այս մասին հաղորդում է Axios-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Աղբյուրների տվյալներով՝ շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 20-ին, հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Իսրայելի զինված ուժերի շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էյալ Զամիրի և ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար Բրեդ Քուփերի միջև։ Զրույցի ընթացքում Իսրայելի շտաբի պետը մտահոգություն է հայտնել ԻՀՊԿ հրթիռային զորավարժությունների վերաբերյալ։
Զամիրի խոսքով՝ Իրանի հրթիռային տեղաշարժերը և այլ գործողությունները կարող են լինել անակնկալ հարձակման քողարկում։ Այս առումով, շտաբի պետը կոչ է արել ԱՄՆ զինված ուժերին համակարգել պաշտպանական նախապատրաստությունները իսրայելական զինվորականների հետ։

Израиль предупреждает США о новой угрозе со стороны Ирана. #Axios
Израиль предупредил США, что Иран в рамках учений Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) может готовиться к атаке. Об этом сообщил портал Axios со ссылкой на источники.
По данным журналистов, в субботу, 20 декабря состоялся телефонный разговор начальника генштаба Вооруженных сил Израиля генерал-лейтенанта Эяля Замира и главы Центрального командования США Брэда Купера. В ходе диалога глава израильского генштаба заявил, что обеспокоен ракетными учениями КСИР.
По словам Замира, ракетные перемещения Ирана и другие действия могут быть прикрытием для внезапного нападения. В связи с этим глава генштаба призвал американскую армию координировать с израильскими военными подготовку обороны, следует из материала.