«ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները քննարկել են Կիևի համար անվտանգության երաշխիքները». Ուիթքոֆ
ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան Մայամիում քննարկել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը, անվտանգության երաշխիքները: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը:
«Ֆլորիդայում վերջին երեք օրերի ընթացքում ուկրաինական պատվիրակությունը մի շարք արդյունավետ և կառուցողական հանդիպումներ է ունեցել ամերիկացի և եվրոպացի գործընկերների հետ։․․․Նաև անցկացվել է առանձին կառուցողական հանդիպում Ուկրաինա-ԱՄՆ ձևաչափով, որի ընթացքում քննարկվել են չորս հիմնական փաստաթղթեր՝ 20 կետից բաղկացած ծրագրի հետագա մշակումը, անվտանգության երաշխիքների բազմակողմ շրջանակի վերաբերյալ դիրքորոշումների համաձայնեցումը, Ուկրաինայի համար ԱՄՆ անվտանգության երաշխիքների շրջանակի վերաբերյալ դիրքորոշումների համաձայնեցումը և տնտեսական զարգացման և բարգավաճման ծրագրի հետագա մշակումը»,- գրել է նա՝ X-ում:
Ուիթքոֆի խոսքով կողմերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել հակամարտության կարգավորման հաջորդ քայլերի ժամանակացույցին և հաջորդականությանը։

Уиткофф: представители США и Украины обсудили гарантии безопасности для Киева
США и Украина обсудили в Майами мирный план президента США Дональда Трампа, гарантии безопасности, сообщил спецпосланник американского лидера Стив Уиткофф.
"За последние три дня украинская делегация провела серию продуктивных и конструктивных переговоров с американскими и европейскими партнерами․․․Также была проведена отдельная конструктивная встреча в формате Украина – США, в ходе которой обсуждались четыре ключевых документа: дальнейшая разработка плана из 20 пунктов, согласование позиций по многосторонним рамкам гарантий безопасности, согласование позиций по рамкам гарантий безопасности США для Украины и дальнейшая разработка плана экономического развития и процветания", – написал он в соцсети Х.
Особое внимание стороны уделили срокам и последовательности следующих шагов по урегулированию конфликта, сообщил Уиткофф.