«ԵՄ-ն գագաթնաժողովում պետք է որոշում կայացնի Ուկրաինային 2026-2027 թթ. աջակցության հարցի վերաբերյալ»․ ֆոն դեր Լայեն
Չորեքշաբթի, 17 դեկտեմբերի, 2025 թ., 16:20
Եվրոպական միության անդամ երկրների առաջնորդները առաջիկա գագաթնաժողովում պետք է որոշում կայացնեն, թե ինչ ձևաչափով և ինչպես Ուկրաինային ֆինանսական աջակցություն կտրամադրվի 2026–2027 թվականների համար։ Ինչպես հայտնում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն, այդ մասին հայտարարել է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ դեկտեմբերի 18-19-ը կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովի նախօրեին Եվրախորհրդարանում լիագումար նիստից առաջ ունեցած ելույթի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և ԵՄ գնահատականներով՝ Ուկրաինայի կարիքները 2026-2027 թվականների համար կազմում են մոտավորապես 137 միլիարդ եվրո։
«Եվրոպան պետք է ապահովի երկու երրորդը, կամ 90 միլիարդ եվրո, և խոսքը միայն թվերի մասին չէ։ Խոսքը Ուկրաինայի կարողության ամրապնդման մասին է՝ ապահովելու իրական, արդար և երկարատև խաղաղություն, որը կպաշտպանի Ուկրաինան, և, հետևաբար, Եվրոպան», - ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։
Ֆոն դեր Լայենը նաև նշել է, որ Ուկրաինայի ֆինանսավորման հարցը վերաբերում է նաև Ռուսաստանի համար ռազմական ծախսերի ավելացմանը։
«Ահա թե ինչու ես առաջարկեցի երկու տարբեր տարբերակ այս ապագա Եվրոպական խորհրդի համար՝ մեկը հիմնված ռուսական ակտիվների վրա, իսկ մյուսը՝ ԵՄ վարկերի վրա։ Եվ մենք պետք է որոշենք, թե որ ուղին ենք ուզում ընտրել, բայց մեկ բան շատ պարզ է. մենք պետք է Ուկրաինայի հաջորդ երկու տարիների ֆինանսավորման հարցը որոշենք այս Եվրոպական խորհրդում (ԵՄ գագաթնաժողով –խմբ․)», - ասել է նա։
Եվրոհանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ ԵՄ-ն արդեն իսկ «մեկ շատ կարևոր քայլ» է արել այս ուղղությամբ. անցյալ շաբաթ նրանք համաձայնեցրել են ռուսական ակտիվների անորոշ ժամանակով սառեցման հարցը։

Среда, 17 Декабря, 2025 года, 16:20
Лидеры стран-членов Европейского союза должны на следующем саммите принять решение, как именно будет оказана финансовая поддержка Украине на 2026-2027 годы.
Как сообщает РБК-Украина, об этом президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила во время выступления на пленарном заседании Европарламента по подготовке к заседанию Европейского совета, которое пройдет в Брюсселе 18-19 декабря.
По ее словам, согласно оценкам МВФ и ЕС, потребности Украины на 2026-2027 годы составляют около 137 млрд евро.
"Европа должна покрыть две трети, то есть 90 млрд евро, и дело не только в цифрах. Речь идет об усилении способности Украины обеспечить настоящий мир, справедливый, длительный, который защищает Украину, а значит, и Европу", - сказала президент Еврокомиссии.
Фон дер Ляйен также выразила убеждение, что вопрос финансирования Украины также касается увеличения стоимости войны для России.
"Именно поэтому я предложила два разных варианта для этого будущего Европейского Совета: один, основанный на российских активах, а другой, основанный на заимствованиях ЕС. И нам придется решить, каким путем мы хотим пойти, каким маршрутом мы хотим идти, но одно очень и очень четко: мы должны принять решение о финансировании Украины в течение следующих двух лет на этом Европейском Совете", - рассказала она.
Президент Еврокомиссии напомнила, что в этом направлении ЕС уже сделал "один очень важный шаг" - на прошлой неделе договорились о бессрочном замораживании российских активов.