Բեռլինում անվտանգության առավելագույն մակարդակ է հայտարարվել. Զելենսկին հանդիպում է Թրամփի բանագնացների հետ
Կիրակի, 14 դեկտեմբերի, 2025 թ., 19:10
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Բեռլին է այցելել «ԱՄՆ-ի խաղաղության ծրագրի» շուրջ բանակցությունների համար: Գերմանիայի մայրաքաղաքի կենտրոնում ձեռնարկվել են լայնածավալ անվտանգության միջոցառումներ, հաղորդում է Bild-ը։
Ամերիկացի բանակցողները նույնպես արդեն Բեռլինում են։ Այդ պատճառով մայրաքաղաքում արտակարգ դրություն է հայտարարվել։ «Զելենսկու համար սահմանվել է 0 անվտանգության մակարդակ՝ ամենաբարձրը։ Սա նշանակում է, որ կարելի է սպասել հարձակման կամ մահափորձի։ Համապատասխանաբար, Բեռլինը ուժեղացնում է անվտանգության միջոցառումները, իսկ ոստիկանությունը բարձրացրել է իր անվտանգության մակարդակը մինչև ամենաբարձրը», - նշում է լրատվականը։
Հրապարակման համաձայն՝ Բեռլինի բնակիչներին կոչ է արվում խուսափել կառավարական թաղամասից։ VIZ երթևեկության տեղեկատվական կենտրոնը զգուշացրել է փողոցների փակման մասին ամբողջ օրվա ընթացքում։
Bild-ը նշում է մի շարք այլ անվտանգության միջոցառումներ, որոնք ձեռնարկվել են Զելենսկու նախորդ այցելությունների ժամանակ, այդ թվում՝ 2025 թվականի օգոստոսին։ Այդ միջոցառումները ներառում էին դիպուկահարներ տանիքին (այդ թվում՝ կանցլերի շենքի վրա և ուղղաթիռներում), դիտահորերի կափարիչների կնքում, պայթուցիկ նյութեր որոնող շների օգտագործում, անցակետեր, անօդաչու թռչող սարքերով պաշտպանություն, օդային տարածքի հսկողություն, ոստիկանական նավակներ և սպաներ ջրային մոտոցիկլետներով Շպրի գետում, ինչպես նաև տարբեր դաշնային նահանգներից ոստիկանական ուժերի տեղակայում, կառավարական և խորհրդարանական շենքերի ճանապարհների լիակատար փակում, մետրոյի, մերձքաղաքային գնացքների և BER օդանավակայանի ուշացումներ: Գնացքները շարժվում են նվազեցված արագությամբ և կարող են անսպասելիորեն կանգ առնել։
Դեկտեմբերի 14-ին Բեռլինում բանակցություններ կանցկացվեն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և Թրամփի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Ուիթքկոֆի ու փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների միջև: Կլինեն նաև հանդիպումներ եվրոպացի առաջնորդների հետ: Կողմերը կշարունակեն բանակցություններն ԱՄՆ-ի «խաղաղության ծրագրի» շուրջ, քանի որ Սպիտակ տունը, ըստ Wall Street Journal-ի, մտադիր է խաղաղության համաձայնագրի հասնել մինչև տարեվերջ։

Воскресенье, 14 Декабря, 2025 года, 19:10
На фоне визита президента Украины Владимира Зеленского в Берлин для переговоров по «мирному плану США в центре столицы Германии введены масштабные меры безопасности. Об этом сообщает Bild.
Известно, что Зеленский уже прилетел в Германию. Американские переговорщики также уже в Берлине. По этой причине в столице действует чрезвычайное положение. «Для Зеленского действует уровень безопасности «0» - самый высокий! Это означает, что нападения или покушения следует ожидать. Соответственно, Берлин усиливает меры безопасности, полиция повышает уровень охраны до самого высокого уровня», - отмечает Bild.
Как пишет издание, жителей Берлина призывают избегать правительственный квартал. В Центре информации о дорожном движении VIZ предупредили о закрытии улиц на весь день.
Bild отмечает еще ряд мер безопасности, которые были приняты во время предыдущих визитов Зеленского, в частности, в августе 2025 года. Эти меры включали: снайперов на крыше (в том числе на здании канцелярии и в вертолетах); герметизацию канализационных люков; использование собак, обученных поиску взрывчатых веществ; блокпосты, защиту от дронов, наблюдение за воздушным пространством; полицейские катера и офицеров на гидроциклах на реке Шпрее, а также привлечение полиции разных федеральных земель; полное перекрытие дорог на всей территории правительственного и парламентского кварталов; задержки в метро, пригородных поездок и в аэропорту BER. Поезда движутся с пониженной скоростью и в том числе, могут неожиданно останавливаться.
14 декабря в Берлине пройдут переговоры между президентом Украины Владимиром Зеленским и спецпредставителем Трампа Стивеном Уиткоффом и зятем Джаредом Кушнером. Также будут встречи с европейскими лидерами. Стороны продолжат переговоры по «мирному плану» США, так как Белый дом, согласно информации WSJ, намерен достигнуть мирной сделки до конца года.