Պուտինը հրաման է տվել շարունակել ռազմական գործողություններն Ուկրաինայում
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեկտեմբերի 11-ին խորհրդակցություն է անցկացրել ռազմական հրամանատարության հետ:
Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը Պուտինին զեկուցել է Խարկովի և Դոնեցկի մարզերում ռուսական զորքերի առաջխաղացման մասին։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ Դոնբասի Սևերսկ քաղաքն անցել է Ռուսաստանի վերահսկողության տակ։ Գերասիմովը պնդել է, որ Սևերսկի (Դոնբասի հյուսիսարևմտյան մասում գտնվող քաղաք) գրավումը պայմաններ է ստեղծել Սլավյանսկ քաղաքի վրա հետագա հարձակման համար։
Այնուամենայնիվ, Պուտինը նշել է, որ բոլոր ոլորտներում նախաձեռնությունը ռուսական բանակի ձեռքում է, և որ ռուսական զորքերը «շարունակում են կատարել ռազմական առաջադրանքներ և վստահորեն առաջ են շարժվում ամբողջ ճակատով»։
Ավելին, Ռուսաստանի նախագահը հրամայել է իր զորքերին շարունակել մարտական ​​գործողությունները՝ «բոլոր նպատակներին հասնելու համար». «Զորքերի խմբավորումների հրամանատարները պետք է շարունակեն կատարել իրենց առաջադրանքները՝ խստորեն համապատասխանելով հատուկ ռազմական գործողության պլանին (այսպես Ռուսաստանում անվանում են Ուկրաինայի դեմ պատերազմը - խմբ.)»։
Ուկրաինացի զինվորականները արձագանքել են Ռուսաստանի նախագահի հայտարարությանը։ «Արևելք» ուժերի խումբը հայտնել է, որ Սլավյանսկի ուղղությամբ գտնվող Սևերսկ քաղաքը մնում է Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի վերահսկողության տակ, և «հակադիվերսիոն գործողությունները» շարունակվում են։
«Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերը շարունակում են վերահսկել Պոկրովսկի հյուսիսային հատվածը։ Քաղաքի կենտրոնական հատվածում ուկրաինացի զինվորները խոչընդոտում են (ռուսների) առաջխաղացումը։ Միրնոգրադում ուկրաինական ստորաբաժանումները պահպանում են պաշտպանական գծերը...», - հայտնել են ուկրաինացի զինվորականները։

Четверг, 11 Декабря, 2025 года, 23:21
Президент РФ Владимир Путин в четверг, 11 декабря, провел совещание с военным командованием, сообщают российские СМИ.
Глава Генерального штаба ВС России Валерий Герасимов доложил Путину о продвижении российских войск в Харьковской и Донецкой областях. В частности, по его словам, город Северск в Донбассе перешел под контроль россиян. Герасимов утверждал, что с занятием Северска (город в северо-западной части Донбасса) создаются условия для дальнейшего наступления на город Славянск.
Путин же отметил, что инициатива на всех участках находится в руках российской армии и что российские военные «продолжают выполнение задач войны и уверенно продвигаются по всему фронту».
Кроме этого, президент РФ приказал своим войскам продолжить боевые действия «для выполнения всех целей»: «Командирам группировок войск необходимо продолжить выполнение задач в строгом соответствии с замыслом специальной военной операции (так в России называют войну против Украины - ред.)».
На заявление президента РФ отреагировали украинские военные. Группировка войск «Восток» сообщила, что город Северск на Славянском направлении остается под контролем Сил обороны Украины, продолжаются «противодиверсионные мероприятия».
«Силы обороны Украины далее контролируют северную часть Покровска. В центральной части города украинские воины блокируют продвижение (россиян). В Мирнограде украинские подразделения держат оборонительные рубежи…» - рассказали украинские военные.