Իտալական խոհանոցը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում
Իտալական խոհանոցը պաշտոնապես ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Այս մասին հայտնում է La Stampa-ն՝ հղում կատարելով Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիին։
«Մենք՝ իտալացիներս, դարձել ենք աշխարհում առաջինները, ովքեր ստացել են այս ճանաչումը, որն ընդգծում է մեր ինքնությունը և յուրահատկությունը», — նշել է քաղաքական գործիչը։
Հրապարակման համաձայն՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այս որոշումն առանձնահատուկ է, քանի որ առաջին անգամ ոչ թե առանձին ուտեստների կատեգորիա, այլ ազգային խոհանոցային ավանդույթն է ամբողջությամբ ներառվել ոչ նյութական ժառանգության ցանկում։ Կազմակերպությունը նշել է, որ իտալական խոհանոցը համադրում է կայուն զարգացման սկզբունքները և կենսամշակութային բազմազանությունը։

Итальянскую кухню включили в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
Итальянскую кухню официально включили в список нематериального наследия человечества ЮНЕСКО. Об этом сообщает издание La Stampa, цитируя итальянского премьер-министра Джорджу Мелони.
«Мы (итальянцы — прим. ред.) стали первыми в мире, кто получил это признание, которое подчеркивает нашу идентичность и самобытность,»— отметила политик.
Как отмечает издание, такое решение ЮНЕСКО является уникальным, так как впервые в список нематериального наследия вошла не отдельная категория блюд, а национальная кулинарная традиция в целом. В организации подчеркнули, что итальянская кухня соединяет в себе принципы устойчивого развития и биокультурного разнообразия.