Թրամփը Մեքսիկային սպառնացել է նոր մաքսատուրքերով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Մեքսիկայի նկատմամբ 5%-ի չափով մաքսատուրք կսահմանի՝ ջրի մատակարարման պայմանագիրը խախտելու պատճառով։ Այս մասին նախագահը գրել է՝ Truth Social-ում։
«Այս պահին Մեքսիկան չի արձագանքում (ԱՄՆ-ի հարցումներին-խմբ.), և սա շատ անարդար է ամերիկացի ֆերմերների նկատմամբ, ովքեր արժանի են այդքան անհրաժեշտ ջրին։ Ահա թե ինչու եմ ես պատրաստել փաստաթղթեր, որոնք թույլ են տալիս Մեքսիկայի նկատմամբ 5% մաքսատուրք սահմանել, եթե այդ ջուրն անհապաղ չմատակարարվի»,- գրել է Թրամփը։
Ինչպես The Washington Post-ը հայտնել է 2024 թվականի մայիսի 17-ին, Մեքսիկան տասնամյակներ շարունակ խախտել է պայմանագիրը՝ «դիմադրելով ԱՄՆ-ի ջրի մատակարարման իրականացմանը», քանի որ ինքը նույնպես տառապում է երաշտից։
Երկրները 1944 թվականին ստորագրել են պայմանագիր, որի համաձայն Մեքսիկան համաձայնել է յուրաքանչյուր հինգ տարին մեկ Ռիո Գրանդե գետի ավազանից ԱՄՆ ուղարկել մոտավորապես 2.2 միլիարդ խորանարդ մետր ջուր, մինչդեռ ԱՄՆ-ն համաձայնել է Կոլորադո գետից հակառակ ուղղությամբ ուղարկել 1.8 միլիարդ խորանարդ մետր ջուր։

Вторник, 09 Декабря, 2025 года, 22:18
Американский президент Дональд Трамп заявил, что введет пошлины в размере 5% против Мексики из-за нарушения ею договора о поставке воды. Об этом президент США сообщил в Truth Social.
"На данный момент Мексика не отвечает [на запросы США], и это очень несправедливо по отношению к американским фермерам, которые заслуживают столь необходимой воды. Вот почему я подготовил документы, позволяющие ввести 5-процентный тариф для Мексики, если эта вода не будет предоставлена немедленно," - написал Трамп.
Как сообщала газета The Washington Post 17 мая 2024 года, Мексика в течение многих десятилетий нарушала выполнение договора, "сопротивляясь осуществлению поставок воды в США", поскольку сама страдает от засухи. Страны в 1944 году заключили договор, согласно которому Мексика приняла обязательство каждые пять лет направлять в США около 2,2 млрд куб. м воды из бассейна реки Рио-Гранде, а США - 1,8 млрд куб. м воды из реки Колорадо в обратном направлении.