Իսրայելի նախագահը հրաժարվել է Թրամփի խնդրանքով ներում շնորհել Նեթանյահուին
Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգը մտադիր չէ նախապես ներում շնորհել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։ Հերցոգը այս մասին հայտարարել է Politico-ին տված հարցազրույցում։ Նրան ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփն էր խնդրել այդ մասին։
«Իսրայելը, իհարկե, ինքնիշխան պետություն է, և մենք լիովին հարգում ենք Իսրայելի իրավական համակարգը և դրա պահանջները»,- ասել է նա։
Հերցոգը ընդգծել է, որ ցանկացած նախապես ներում պետք է դիտարկել առանձին՝ ելնելով իր էությունից։ Մի կողմից՝ օրենքի առջև կա լիակատար հավասարություն, իսկ մյուս կողմից՝ յուրաքանչյուր դեպքի եզակի հանգամանքները։
Հարցին, թե արդյոք նա մտահոգված է Թրամփի հնարավոր բացասական արձագանքով, եթե նա մերժի ներումը, նախագահը պատասխանել է, որ իր հարաբերությունները Թրամփի հետ «ջերմ, անկեղծ և բաց» են։ «Մենք պետք է սա դիտարկենք համապատասխան համատեքստում և անմիջապես չանցնենք բոլոր տեսակի ապոկալիպտիկ կանխատեսումների»,- հավելել է Հերցոգը։ Նոյեմբերի 30-ին The Jerusalem Post-ը հայտնել է, որ Նեթանյահուն պաշտոնական ներման խնդրանք է ներկայացրել նախագահ Հերցոգին։ Նախագահական վարչակազմը հայտարարության մեջ ընդգծել է հարցման անսովոր բնույթը՝ նշելով, որ այն «լուրջ հետևանքներ ունի», գրել է թերթը։
Դրանից առաջ Թրամփը կապ էր հաստատել Հերցոգի հետ։ Նա նամակ էր ուղարկել Իսրայելի նախագահին՝ գովաբանելով Նեթանյահուի դերը Գազայի հակամարտության ժամանակ՝ նրան անվանելով «վճռական վարչապետ, որը Իսրայելին տանում է դեպի խաղաղություն»։ Ամերիկացի առաջնորդը Նեթանյահուի դեմ հարուցված քրեական գործը համարում է «քաղաքական և անհիմն»։
Նեթանյահուն Իսրայելում կասկածվում է խարդախության մեջ։ 2024 թվականի դեկտեմբերին նա սկսել է ցուցմունք տալ խարդախության և վստահության խախտման երեք գործով, ինչպես նաև՝ կաշառակերության մեկ գործով։

Президент Израиля отказался помиловать Нетаньяху
Президент Израиля Ицхак Герцог не собирается превентивно помиловать премьер-министра еврейского государства Биньямина Нетаньяху. Об этом Герцог объявил в интервью Politico. С такой просьбой к нему обращался американский коллега Дональд Трамп.
«Израиль, естественно, суверенное государство, и мы полностью уважаем израильскую правовую систему и ее требования», – сказал он.
Герцог указал, что любое превентивное помилование должно рассматриваться по существу. С одной стороны, есть полное равенство перед законом, а с другой – уникальные обстоятельства каждого случая.
На вопрос о том, беспокоит ли его возможная ответная реакция Трампа, если он откажется от помилования, президент ответил, что их отношения с Трампом «теплые, откровенные и открытые». «Нам следует рассматривать это в правильном контексте, а не сразу переходить к разного рода апокалиптическим прогнозам», – добавил Герцог. 0 ноября The Jerusalem Post сообщил, что Нетаньяху подал президенту страны Герцогу официальное прошение о помиловании. Администрация президента в заявлении подчеркнула необычный характер прошения, заявив, что оно «имеет серьезные последствия», писала газета.
До этого к Герцогу обратился Трамп. Он направил письмо президенту Израиля, где высоко оценил роль Нетаньяху во время конфликта в секторе Газа, назвав его «решительным премьер-министром, ведущим Израиль к миру». Американский лидер считает уголовное дело против Нетаньяху «политическим и неоправданным».
Нетаньяху в Израиле подозревают в мошенничестве. В декабре 2024 г. он начал давать показания по трем делам о мошенничестве и злоупотреблении доверием, а также по одному делу о взяточничестве.