Մոսկվայի բանակցություններից հետո ԱՄՆ-ն Ուկրաինային հրավիրում է նոր բանակցությունների
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան հայտնել է, որ Մոսկվայում ուկրաինական պատվիրակության բանակցություններից հետո տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց պատվիրակության ղեկավար, Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի և ԱՄՆ-ի նախագահի դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆի միջև։ Սիբիգան ասել է, որ զրույցի մանրամասները գաղտնի են պահվում անվտանգության նկատառումներից ելնելով, քանի որ գործընթացը զգայուն է։
Նա նշել է, որ Վաշինգթոնը դրական է գնահատել Մոսկվայում կայացած բանակցությունները և հրավիրել է ուկրաինական պատվիրակությանն այցելել ԱՄՆ՝ մոտ ապագայում երկխոսությունը շարունակելու համար։ Մոսկվայի բանակցություններից ի վեր կողմերի միջև շփումները շարունակվում են։
Սիբիգան նաև հայտարարել է, որ Ումերովն այսօր խորհրդակցություններ կանցկացնի Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ազգային անվտանգության խորհրդականների հետ՝ ջանքերը հետագա համակարգելու և առաջընթացը գնահատելու համար։

США пригласили украинскую делегацию в Америку - Сибига
Глава МИД Украины Андрей Сибига сообщил, что после переговоров украинской делегации в Москве состоялся телефонный контакт между руководителем делегации, секретарём СНБО Рустемом Умеровым, и спецпосланником президента США Стивом Уиткоффом. По словам Сибиги, из-за соображений безопасности детали разговора не раскрываются, поскольку процесс является чувствительным.
По его словам Вашингтон положительно оценил прошедшие в Москве переговоры и пригласил украинскую делегацию посетить США для продолжения диалога в ближайшее время. Контакт между сторонами продолжается с момента переговоров в Москве.
Сибига также сообщил, что сегодня Умеров проведёт консультации с советниками по национальной безопасности Великобритании, Германии и Франции для дальнейшей координации усилий и оценки достигнутого прогресса.