«Թրամփը փակել է Վենեսուելայի օդային տարածքը, քանի որ Մադուրոն չի լքել երկիրը»․ #Reuters
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ նրան մեկ շաբաթ ժամանակ է տվել երկիրը լքելու համար, սակայն Մադուրոն հրաժարվել է, գրում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով չորս աղբյուրների: Նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ Թրամփը Մադուրոյին ասել է, որ նա իր ընտանիքի անդամների հետ կարող է մեկնել իր ընտրությամբ ցանկացած վայր: ԱՄՆ նախագահի կողմից սահմանված ժամկետն ավարտվել է ուրբաթ՝ նոյեմբերի 28-ին, որից հետո Թրամփը սոցիալական ցանցերում գրել է Վենեսուելայի երկինքը փակելու մասին։
Reuters-ի աղբյուրների համաձայն՝ Մադուրոն Թրամփին ասել է, որ պատրաստ է լքել Վենեսուելան, բայց պայմանով, որ ինքը և ընտանիքի անդամները ստանան լիարժեք իրավական ներում, ներառյալ ԱՄՆ բոլոր պատժամիջոցների վերացումը և Միջազգային քրեական դատարանում իր դեմ գործի կարճումը։
Reuters-ի տվյալներով՝ զրույցը տևել է 15 րոպեից պակաս, որի ընթացքում Թրամփը «մերժել է Վենեսուելայի նախագահի մի շարք խնդրանքներ»։ Մասնավորապես, Մադուրոն խնդրել է վերացնել ավելի քան 100 վենեսուելացի պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցները, որոնցից շատերին ԱՄՆ-ն մեղադրում է մարդու իրավունքների խախտումների, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության կամ կոռուպցիայի մեջ։ Երկու աղբյուրների համաձայն՝ Վենեսուելայի նախագահը նաև խնդրել է, որ փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը գլխավորի անցումային կառավարությունը։

#Reuters: Трамп давал Мадуро неделю, чтобы покинуть Венесуэлу — и по истечении этого срока объявил о закрытии неба над страной
![]() Дональд Трамп во время разговора с президентом Венесуэлы Николасом Мадуро дал ему неделю, чтобы покинуть страну, но он отказался, пишет Reuters со ссылкой на четыре источника. Во время звонка, который состоялся 21 ноября, Трамп сказал Мадуро, что тот может отправиться в любое выбранное им место вместе с членами своей семьи. Срок, отведенный президентом США на это, истек в пятницу, 28 ноября, после чего Трамп написал в своих соцсетях о закрытии неба над Венесуэлой. Мадуро, по данным источников Reuters, сказал Трампу, что готов покинуть Венесуэлу, но при условии, что он и члены его семьи получат полную юридическую амнистию, включая снятие всех санкций США и прекращение дела против него в Международном уголовном суде. По данным Reuters, разговор длился менее 15 минут, и во время него Трамп «отклонил ряд просьб» президента Венесуэлы. В частности, Мадуро попросил снять санкции с более чем 100 венесуэльских чиновников, многих из которых США обвиняют в нарушениях прав человека, наркоторговле или коррупции. По словам двух источников, президент Венесуэлы также попросил, чтобы переходное правительство возглавила вице-президент Дельси Родригес. Трамп подтвердил, что разговаривал с Мадуро, но не рассказал подробностей. По словам трех источников Reuters, администрация Мадуро запросила еще один телефонный разговор с президентом США. |