ԱՄՆ-ի և Սիրիայի համատեղ հատուկ գործողության արդյունքում ոչնչացվել են ԴԱԻՇ-ի զինապահեստները
ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) տվյալներով՝ սիրիական ուժերի հետ համագործակցող ամերիկացի զինվորականները Դամասկոսի Ռիֆ նահանգում հայտնաբերել և ոչնչացրել են ԴԱԻՇ-ի զենքի պահեստներ՝ բազմաթիվ ավիահարվածների և գետնից գետին իրականացվող պայթյունների միջոցով։
Համատեղ գործողության ընթացքում ոչնչացվել է ավելի քան 130 ականանետ և հրթիռ, մի քանի հարձակողական հրացաններ, գնդացիրներ, հակատանկային ականներ և ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր պատրաստելու նյութեր։ Անվտանգության ուժերը նաև հայտնաբերել և ոչնչացրել են թմրանյութեր։
«Այս հաջող գործողությունը երաշխավորում է, որ ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարում ձեռք բերված հաջողությունները երկարատև են՝ կանխելով խմբավորման կողմից ահաբեկչական հարձակումների վերսկսումը կամ արտահանումը Միացյալ Նահանգներ և ամբողջ աշխարհ։ Մենք կմնանք զգոն և կշարունակենք ագրեսիվորեն հետապնդել ԴԱԻՇ-ի մնացորդներին Սիրիայում», - ասել է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության հրամանատար Բրեդ Քուփերը։

Военные США и Сирии нанесли удары по складам с оружием ИГ
Военнослужащие США совместно с сирийскими войсками выявляли и ликвидировали склады оружия ИГИЛ по всей провинции Риф-Дамаск в ходе многочисленных авиаударов и наземных взрывов. Об этом сообщает Центральное командование ВС США (CENTCOM).
В ходе совместной операции было уничтожено более 130 минометов и ракет, несколько единиц штурмовых винтовок, пулеметов, противотанковых мин и материалов для изготовления самодельных взрывных устройств. Силовики также обнаружили и уничтожили наркотики.
«Эта успешная операция гарантирует, что успехи, достигнутые в борьбе с ИГИЛ, будут долгосрочными, и группировка не сможет возобновить или экспортировать террористические атаки на территорию США и по всему миру. Мы сохраним бдительность и продолжим активно преследовать остатки ИГИЛ в Сирии», - заявил командующий Центральным командованием ВС США Брэд Купер.