Վրաստանում ընդդիմադիր գործչին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչական հարձակում կատարելու փորձի համար
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը մեղադրանք է առաջադրել ընդդիմադիր գործիչ Ալեկո Էլիսաշվիլիին, որը փորձել էր հրկիզել Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի շենքը, ահաբեկչական հարձակում կատարելու փորձի համար։ Այս մասին հայտարարվել է հայտարարության մեջ։
«Ձերբակալվածին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 19-323 հոդվածի առաջին մասով՝ ահաբեկչական գործողություն կատարելու փորձի համար, որը նախատեսում է 10-15 տարի ազատազրկում», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Գրասենյակի տվյալներով՝ Էլիսաշվիլին նոյեմբերի 29-ի գիշերը մոտավորապես ժամը 4:00-ին մուրճով մտել է Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի գրասենյակի շենք՝ կոտրելով արտաքին ճակատի ապակին։ Նա կրել է հրազեն և «ահաբեկչական հարձակում կատարելու համար անհրաժեշտ իրեր»։ Մտնելով ներս՝ Էլիսաշվիլին գրասենյակը լցրել է մեծ քանակությամբ դյուրավառ հեղուկով, այդ թվում՝ փաստաթղթերով, և փորձել է կրակ վառել։ Հարձակվողին կանգնեցրել է դատարանի անվտանգության աշխատակիցը, որին նա դիմադրել է և վնասվածք է պատճառել։ Անվտանգության աշխատակիցները ձերբակալել են Էլիսաշվիլիին։
Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ որպես խափանման միջոց ընդդիմադիր գործչին կալանավորելու վերաբերյալ։

В Грузии обвинили в попытке совершить теракт оппозиционера Элисашвили
Генеральная прокуратура Грузии предъявила обвинение в попытке совершить теракт оппозиционеру Алеко Элисашвили, который пытался поджечь здание городского суда. Об этом говорится в заявлении ведомства.
"Задержанному предъявлено обвинение по первой части статьи 19-323 уголовного кодекса, по факту попытки совершения террористического акта, что подразумевает в качестве наказания лишение свободы сроком от 10 до 15 лет", - говорится в заявлении.
Как сообщает ведомство, Элисашвили в ночь на 29 ноября, примерно в 04:00 (03:00 мск) проник в здание канцелярии Тбилисского городского суда при помощи молотка, выбив стекло внешнего фасада. При себе он имел огнестрельное оружие и "необходимые для совершения теракта предметы". Оказавшись внутри, Элисашвили облил воспламеняющейся жидкостью в большом количестве предметы канцелярии, включая документацию, и попытался устроить пожар. Злоумышленнику помешали это сделать сотрудники охраны суда, которым он оказал сопротивление и нанес травмы. Несмотря на сопротивление, охранники задержали Элисашвили.
Прокуратура обратилась в суд с ходатайством об аресте оппозиционера в качестве меры пресечения.
Накануне МВД Грузии сообщило о задержании одного из лидеров коалиции "Сильная Грузия - Лело" Алеко Элисашвили, который попытался поджечь здание канцелярии горсуда. По словам адвоката задержанного, он признал факт попытки поджога, но не считает преступлением поджог "несправедливого суда".