Ուկրաինայի պատվիրակությունն սկսել է հանդիպումներն ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ
Ուկրաինական պատվիրակությունը Միացյալ Նահանգներում սկսել է հանդիպում ԱՄՆ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ՝ ուկրաինական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը, որը գլխավորում է ուկրաինական պատվիրակությունը:
«Ուկրաինական պատվիրակությունն արդեն սկսել է հանդիպումը Միացյալ Նահանգներում ամերիկյան կողմի հետ՝ արժանապատիվ խաղաղության հասնելու քայլերի շուրջ», - գրել է Ումերովն իր Telegram ալիքում:
Նա հավելել է, որ մշտական ​​կապի մեջ է Վլադիմիր Զելենսկու հետ: Ուկրաինայի ԱԱՊԽ քարտուղարը նաև հայտարարել է, որ բանակցություններ է վարում Զելենսկու «հրահանգների» և «Ժնևում ձեռք բերված նվաճումների» հիման վրա՝ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների ընթացքում: Ումերովը հավելել է, որ Զելենսկուն կզեկուցի ԱՄՆ-ում բանակցությունների արդյունքների մասին:
Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Թրամփի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Վիթքոֆը և ԱՄՆ-ի նախագահի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, նոյեմբերի 30-ին Ֆլորիդայում հանդիպելու են ուկրաինական պատվիրակության հետ։
Վաշինգթոնն առաջարկել է ուկրաինական կարգավորման 28 կետից բաղկացած ծրագիր։ Փաստաթուղթը զայրացրել է Կիևին և նրա եվրոպացի գործընկերներին, որոնք փորձել են էականորեն փոփոխել այն։

Делегация Украины начала встречу с представителями США
Делегация Украины начала встречу в США с представителями администрации американского президента Дональда Трампа по вопросам урегулирования украинского конфликта. Об этом сообщил секретарь Совета национальной безопасности и обороны (СНБО) Рустем Умеров, возглавляющий украинскую делегацию.
"В Соединенных Штатах уже началась встреча украинской делегации с американской стороной по шагам для достижения достойного мира", - написал Умеров в своем телеграм-канале.
Он добавил, что находится на постоянной связи с Владимиром Зеленским. Секретарь СНБО Украины также сообщил, что проводит переговоры на основе "директив" Зеленского и "наработок, достигнутых в Женеве" на переговорах делегаций США и Украины. Умеров добавил, что доложит Зеленскому об итогах переговоров в США.
Ранее агентство Reuters сообщило, что госсекретарь США Марко Рубио, спецпосланник Трампа Стивен Уиткофф и зять американского лидера Джаред Кушнер 30 ноября проведут с украинской делегацией встречу в штате Флорида.