350,000 լիտր մաքսանենգ վառելիք տեղափոխող նավը Իրանի կողմից կալանվել է
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտնել է Հորմուզի նեղուցում «մաքսանենգ վառելիք» տեղափոխող տանկերի առգրավման մասին։ Նավը նավարկում էր Էսվատինիի (նախկինում՝ Սվազիլենդ) դրոշի ներքո, հաղորդում են իսրայելական լրատվամիջոցները։
«Գործողությունից հետո 350,000 լիտր մաքսանենգ վառելիք տեղափոխող նավը ուղարկվել է Բուշերի նավահանգիստ։ Նավում եղել են անձնակազմի 13 անդամներ՝ Հնդկաստանի և Իրանի հարևան երկրներից մեկի քաղաքացիներ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նոյեմբերի 14-ին ԻՀՊԿ-ն առգրավել է ԱՄԷ-ից Սինգապուր ուղևորվող նավթատար նավ՝ Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո։ Իրանը պնդել է, որ այն տեղափոխում է չարտոնված բեռ։ Տանկերը և նրա անձնակազմը մի քանի օր անց ազատ են արձակվել։

Иранский Корпус стражей исламской революции сообщил о задержании в Ормузском проливе танкера с «контрабандным топливом»
Воскресенье, 30 Ноября, 2025 года, 17:56
![]() Иранский Корпус стражей исламской революции сообщил о задержании в Ормузском проливе танкера с «контрабандным топливом». Судно шло под флагом Эсватини (бывший Свазиленд), сообщают изрваильские СМИ. «После операции корабль с 350 000 литров контрабандного топлива был направлен в порт Бушера. На его борту находится 13 членов экипажа – граждан Индии и одной из соседних с Ираном стран», – говорится в сообщении. 14 ноября КСИР захватил нефтяной танкер, следовавший из ОАЭ в Сингапур под флагом Маршалловых островов. Иран утверждал, что на его борту находится несанкционированный груз. Через несколько дней танкер и его экипаж были освобождены. |