Որովայնային ճարպի կրճատումը դանդաղեցնում է ուղեղի ծերացումը․ RSNA
Մկանային զանգվածի ավելացումը և թաքնված վիսցերալ ճարպի (ներքին օրգանները շրջապատող ճարպ) մակարդակի նվազումը կարող են զգալիորեն դանդաղեցնել ուղեղի ծերացումը։ Այս մասին հայտնել են ամերիկացի հետազոտողները։ Արդյունքները ներկայացվել են Հյուսիսային Ամերիկայի ռադիոլոգիական Միության (RSNA) տարեկան հանդիպման ժամանակ։
Ուսումնասիրությանը մասնակցել են 1164 առողջ կամավորներ, որոնք ենթարկվել են ամբողջ մարմնի և ուղեղի ՄՌՏ սկանավորման։ Արհեստական ​​բանականության ալգորիթմների միջոցով գիտնականները հաշվարկել են այսպես կոչված «ուղեղի տարիքը»՝ կառուցվածքային ցուցանիշ, որը արտացոլում է տարիքային հյուսվածքների փոփոխությունների աստիճանը։
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ավելի բարձր մկանային զանգվածով և մկանների նկատմամբ ցածր որովայնային ճարպի հարաբերակցությամբ մասնակիցների ուղեղը ավելի «երիտասարդ» է եղել։

RSNA: сокращение количества брюшного жира замедляет старение мозга
Увеличение мышечной массы и снижение уровня скрытого висцерального жира (окружающего внутренние органы) могут заметно замедлять процессы старения мозга. Об этом сообщили исследователи из США. Результаты представлены на ежегодной конференции Радиологического общества Северной Америки (RSNA).
В исследовании приняли участие 1164 здоровых добровольца, которым провели полное МРТ-сканирование тела и головного мозга. С применением алгоритмов искусственного интеллекта ученые рассчитали так называемый «возраст мозга» — структурный показатель, отражающий степень возрастных изменений тканей.
Анализ показал, что у участников с более высокой мышечной массой и низким соотношением висцерального жира к мышцам мозг был более «молодым». При этом количество подкожного жира на эти показатели не влияло.