Զելենսկին համաձայնվել է բանակցել Թրամփի ծրագրի շուրջ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր երեկոյան ելույթում նշել է, որ այսօր Կիևում ԱՄՆ-ի բանակի նախարար Դեն Դրիսկոլի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկումը կենտրոնացած է եղել «իրական խաղաղության հասնելու տարբերակների, երկխոսության աշխատանքների փուլերի և ձևաչափերի, ինչպես նաև դիվանագիտության նոր խթանի վրա»։
«Մեր ուկրաինական և ամերիկյան թիմերը կաշխատեն պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի տարրերի վրա։ Մենք պատրաստ ենք կառուցողական, ազնիվ և արագ աշխատանքի», - ասել է Զելենսկին։
«Խաղաղություն է անհրաժեշտ, և մենք գնահատում ենք նախագահ Թրամփի և նրա թիմի ջանքերը՝ Եվրոպայում անվտանգությունը վերականգնելու համար։ Ուկրաինան պաշտպանում է կյանքերն ու անկախությունը՝ շնորհիվ մեր ժողովրդի քաջության, պետության մեջ մեր միասնության և մեր գործընկերների օգնության։ Մենք աշխատում ենք ապահովել, որ բոլոր երեք տարրերն էլ բավականաչափ ուժեղ լինեն», - հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լիվիտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Վիթքոֆը և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վերջին ամիսներին աշխատել են Ուկրաինայի համար «խաղաղության ծրագրի» վրա՝ պահպանելով կապը երկու պատերազմող կողմերի հետ։ Նրա խոսքով՝ ամերիկացի ներկայացուցիչները «գերազանց քննարկումներ են ունեցել երկու կողմերի հետ»։ Լիվիտը ծրագիրն անվանել է «ինքնին լավ»։

Зеленский согласился вести переговоры по плану Трампа
Президент Украины Владимир Зеленский в вечернем обращении рассказал, что в ходе сегодняшней встречи в Киеве с министром армии США Дэном Дрисколлом разговор шел «о вариантах достижения настоящего мира, этапности работы и форматах диалога, а также новых импульсах для дипломатии».
«Наши команды Украины и США будут работать над пунктами плана для окончания войны. Мы готовы к конструктивной, честной и оперативной работе», — сказал Зеленский.
«Мир нужен, и мы ценим усилия президента Трампа и его команды ради возвращения безопасности в Европу. Украина защищает жизнь и независимость благодаря смелости наших людей, нашему единству внутри государства и помощи партнеров. Работаем, чтобы все три элемента были достаточно сильными», — добавил президент Украины.
Тем временем официальный представитель Белого дома Кэролайн Ливитт рассказала, что спецпредставитель президента США Стивен Уиткофф и глава Госдепа Марко Рубио в последние месяцы работали над «мирным планом» по Украине, находясь в контакте с обеими воюющими сторонами. По ее словам, у американских представителей «были отличные переговоры с обеими сторонами». Сам план Ливитт назвала «хорошим».
«Уиткофф и Рубио скрытно работали над планом последние месяцы,— сказала Ливитт на брифинге. — Они работали с двумя сторонами, чтобы увидеть, какие обязательства стороны могут взять на себя». «Они работают очень плотно»,— заверила пресс-секретарь.