Cloudflare-ը պարզաբանել է խոշոր խափանման պատճառը
Ամերիկյան Cloudflare ամպային ծառայության խոշոր խափանման պատճառը վտանգավոր թրաֆիքը կառավարելու համար ավտոմատ կերպով ստեղծված կոնֆիգուրացիայի ֆայլն էր, «Կոմերսանտին» հայտնել են ծառայության մամուլի ծառայությունից։
Խափանումը տեղի է ունեցել, քանի որ կոնֆիգուրացիայի ֆայլը գերազանցել է սպասվող չափը, ինչը հանգեցրել է Cloudflare-ի մի քանի ծառայությունների թրաֆիքը մշակող ծրագրային ապահովման անսարքության, հայտնել է մամուլի ծառայությունը։
«Պարզաբանենք՝ չկան ապացույցներ, որ սա հարձակման արդյունք է կամ չարամիտ գործունեության պատճառ», - հայտարարել է Cloudflare-ը՝ նշելով, որ որոշ ծառայություններ, հավանաբար, կարճաժամկետ խափանումներ կունենան միջադեպից հետո թրաֆիքի բնական աճի պատճառով։
Cloudflare-ն ակնկալում է, որ բոլոր ծառայությունները մի քանի ժամվա ընթացքում կվերադառնան բնականոն աշխատանքի։

Cloudflare раскрыла причину масштабного сбоя
Причиной масштабного сбоя американского облачного сервиса Cloudflare стал файл конфигурации, автоматически создаваемый для управления опасным трафиком. Об этом «Коммерсанту» сообщили в пресс-службе сервиса.
Сбой возник из-за того, что размер файла конфигурации превысил ожидаемый — это привело к сбою в работе программного обеспечения, обрабатывающего трафик ряда сервисов Cloudflare, рассказали в пресс-службе.
«Для ясности: нет никаких доказательств того, что это было результатом атаки или вызвано вредоносной активностью», — сообщили в Cloudflare, отметив, что некоторые сервисы, скорее всего, будут кратковременно работать со сбоями из-за естественного всплеска трафика после произошедшего.
В Cloudflare рассчитывают, что все сервисы вернутся в нормальное состояние в течение нескольких часов.