Ռուսաստանում հայտնաբերվել է նախկինում անհայտ ավելի քան 60 վիրուս
Ռուսաստանում հայտնաբերվել է նախկինում անհայտ ավելի քան 60 վիրուս, հայտնել է Ռոսպոտրեբնադզորի Վիրուսաբանության և կենսատեխնոլոգիաների «Վեկտոր» պետական գիտական կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Աղաֆոնովը։
Նա նշել է, որ ցանկանում են հայտնաբերել բոլոր վիրուսները, որոնք տարածված են ՌԴ-ում, և կարևոր է գտնել ոչ միայն բոլոր առկա վիրուսները, այլև այն վիրուսները, որոնք հատկապես ախտածին են մարդկանց համար։ «Ավելի քան 50 դաշնային սուբյեկտներ արդեն ուղարկել են մեզ իրենց նմուշները։ Մենք արդեն մեկուսացրել ենք ավելի քան 60 նոր, նախկինում անհայտ վիրուսներ և ուսումնասիրել դրանց գենետիկական կառուցվածքը», - ասել է նա «Զոլոտայա Դոլինա» գիտաարդյունաբերական ֆորումում։
Նա նշել է, որ դա տեղի է ունեցել համաշխարհային համավարակների կանխարգելման աշխատանքների ընթացքում։ «Մեր հիմնական խնդիրն այժմ պարզելն է, թե որքան արագ կզարգանան այս վիրուսները, ինչի կվերածվեն և արդյոք մենք ի վերջո կստանանք համավարակի հատկություններով շտամ։ Սա շատ բարդ խնդիր է», - ասել է Աղաֆոնովը։

В России нашли более 60 ранее неизвестных вирусов
В России выявили более 60 ранее неизвестных вирусов, сообщил гендиректор научного центра вирусологии и биотехнологий "Вектор" Роспотребнадзора Александр Агафонов.
"Мы хотим обнаружить все вирусы, которые распространены на территории всей Российской Федерации. Для нас очень важно найти не только все вирусы, которые есть, но и особенно важно найти именно патогенные для человека. Уже более 50 субъектов федерации прислали нам свои образцы. Мы выделили уже более 60 новых вирусов, неизвестных ранее, изучили их генетическую структуру", — сказал он на научно-производственном форуме "Золотая долина" в новосибирском Академгородке.
Гендиректор "Вектора" уточнил, что это произошло во время работы по предотвращению глобальных пандемий. Он пояснил, что специалисты отобрали несколько вирусов и изучили их биологическое свойство.
"Наша основная задача сейчас — получить ответ, насколько эволюция этих вирусов будет стремительной, во что она перерастет, получим ли мы через некоторое время штамм, который будет обладать пандемическими свойствами. Эта задача очень сложная", — подчеркнул Агафонов.