Հարյուր հազարավոր ֆիլիպինցիներ փողոց են դուրս եկել կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով
Առնվազն 200 հազար մարդ բողոքի ցույցի է դուրս եկել Ֆիլիպինների մայրաքաղաք Մանիլայում՝ պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, որոնք կոռուպցիոն ներգրավվածություն ունեն հեղեղումների հետևանքների մեղմացման նախագծերում, հայտնում են արևմտյան ԶԼՄ-րը։
Ֆիլիպիններում զանգվածային բողոքները շարունակվում են արդեն երկրորդ օրն անընդմեջ։ Մասնակիցները պահանջում են պատասխանատվության ենթարկել պաշտոնյաներին կոռուպցիոն սկանդալների համար, այդ թվում՝ երկրի նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս ​​Կրտսերի դաշնակիցներին, և, մասնավորապես, նրա զարմիկին ու Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Մարտին Ռոմուալդեսին:
Ավելի վաղ ֆինանսների նախարարությունը հաղորդել էր, որ 2023-ից մինչև 2025 թվականներն ընկած ժամանակաշրջանում կոռուպցիայի պատճառով երկիրը մինչև 2 միլիարդ դոլար է կորցրել հեղեղումների դեմ պայքարի նախագծերում։
Փաստահավաք հանձնաժողովը կոռուպցիայի շուրջ քրեական գործեր է հարուցել 37 անձանց, այդ թվում՝ սենատորների, Կոնգրեսի անդամների և գործարարների նկատմամբ։ Նաև քրեական գործեր են հարուցվել շինարարական ընկերությունների 86 ղեկավարների և ինը կառավարական ​​պաշտոնյաների դեմ՝ շուրջ 153 միլիոն դոլարի հարկերի վճարումից խուսափելու մեղադրանքով։ Սակայն Մարկոսն ասել է, որ Ռոմուալդեսին առայժմ քրեական մեղադրանքներ չեն առաջադրի՝ նրա մեղավորության ապացույցների ենթադրյալ բացակայության պատճառով։

Сотни тысяч филиппинцев вышли на митинги из-за коррупционного скандала
Не менее 200 тыс. человек вышли на митинг в Маниле, требуя привлечь к ответственности лиц, причастных к коррупции в проектах по смягчению последствий наводнений, сообщают в понедельник западные СМИ.
Массовые протесты в филиппинской столице продолжаются второй день подряд. По сообщению Национальной полиции Филиппин, для обеспечения безопасности на протестных акциях власти задействуют около 15 тыс. сотрудников полиции.
Участники требуют привлечь к ответственности за коррупционный скандал чиновников, включая союзников президента страны Фердинанда Маркоса-младшего, и, в частности, его двоюродного брата и бывшего спикера палаты представителей Мартина Ромуальдеса.
Ранее министерство финансов сообщало, что страна потеряла до $2 млрд из-за коррупции в проектах по борьбе с наводнениями в период с 2023 по 2025 год.
Комиссия по установлению фактов возбудила уголовные дела о коррупции в отношении 37 человек, включая сенаторов, членов Конгресса и бизнесменов. Также возбуждены уголовные дела против 86 руководителей строительных компаний и девяти правительственных чиновников по обвинению в уклонении от уплаты налогов на сумму около $153 млн. Однако Маркос сказал, что Ромуальдесу пока не будут предъявлены уголовные обвинения якобы из-за отсутствия доказательств его вины.