Ավելի քան 30 երկիր է դեմ արտահայտվել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին վերականգնելու որոշմանը
![]() Եվրոպական հանձնաժողովը և 33 երկիր դեմ են արտահայտվել Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեի (ՄՊԿ) գլխավոր ասամբլեայի՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի պարալիմպիկ կոմիտեներին (ՌՊԿ) և նրանց մարզիկներին վերականգնելու որոշմանը։ Համատեղ հայտարարություն է հրապարակվել Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքում։ Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ստորագրողները ճանաչում են ՄՊԿ-ի որոշումը, բայց խորապես մտահոգված են դրանով՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայում շարունակվող ռազմական գործողությունները և Ռուսաստանի ու Բելառուսի կողմից Օլիմպիական խարտիայի շարունակական խախտումը։ Ստորագրողները նաև կոչ են արել միջազգային մարզական ֆեդերացիաներին կանխել Ռուսաստանի և Բելառուսի կողմից պետական ներկայացուցչությունը։ Ավելին, նրանք ՄՊԿ-ից պարզաբանում են խնդրել այն մասին, թե ինչպես է իր որոշումը ազդելու պարալիմպիկ մրցումների վրա ամբողջ աշխարհում և Ռուսաստանի Սահմանադրության մեջ թվարկված տարածքներում։ Եվրոպական երկրների մեծ մասը, բացառությամբ Հունգարիայի, Սլովակիայի, Սերբիայի և մի քանի այլ երկրների, աջակցել են հայտարարությանը։ Ցանկում ներառված են նաև Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Ավստրալիան և Նոր Զելանդիան, բայց Միացյալ Նահանգները բացակայում է։ Սեպտեմբերի վերջին Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեի (ՄՊԿ) գլխավոր ասամբլեայի մեծամասնությունը քվեարկեց Ռուսաստանի և Բելառուսի պարալիմպիկ կոմիտեների անդամակցության լիակատար կասեցման դեմ։ Արդյունքում, նրանց իրավունքները կազմակերպության շրջանակներում լիովին վերականգնվեցին։ Արդյունքում, ռուս և բելառուս մարզիկները կրկին կարող են մրցել իրենց ազգային խորհրդանիշներով այն մարզաձևերում, որոնց համար ՄՊԿ-ն հանդես է գալիս՝ որպես միջազգային ֆեդերացիա։ Սա ներառում է սլեյդ-հոկեյը, որը ներառված է պարալիմպիկ ծրագրում, բայց առաջիկա Ձմեռային խաղերի համար վեց թիմերի ընտրությունն արդեն ավարտվել է։ Մնացած ռուս պարալիմպիկ մարզիկները նույնպես չեն մասնակցի 2026 թվականի պարալիմպիկ խաղերին՝ Միջազգային դահուկային և սնոուբորդային ֆեդերացիայի (FIS), Միջազգային բիաթլոնի միության (IBU) և Աշխարհի քյորլինգի դիրքորոշման պատճառով։ |