Պատմական այց. Թրամփն Սպիտակ տանն ընդունել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահին
Երկուշաբթի օրն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հյուրընկալել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաային, ում գերեվարման համար Վաշինգթոնը 10 միլիոն դոլար էր առաջարկում ժամանակին։ Այս այցը պատմական է համարվում. նախկինում երբեք սիրիացի առաջնորդ չի այցելել Վաշինգթոն։
Ահմեդ ալ-Շարաայի այցը Վաշինգթոն տեղի է ունենում Դոնալդ Թրամփի հետ Սաուդյան Արաբիայում նրա առաջին հանդիպումից վեց ամիս անց, որտեղ ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարեց Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու ծրագրերի մասին։ Ընդամենը մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ իսլամիստական ​​«Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ» (HTS) խմբավորման նախկին հրամանատարը, որը անջատվել էր «Ալ-Քաիդայից», այլևս չի ներառվում ԱՄՆ-ի ազգային ահաբեկչական ցուցակում։
Ահմեդ ալ-Շարաան Սպիտակ տուն է ժամանել առանց այն հանդիսավորության, որը սովորաբար ուղեկցում է օտարերկրյա առաջնորդների այցելություններին։ Նա մտել է կողքի դռնով, այլ ոչ թե Արևմտյան թևի մուտքի աստիճաններով, որտեղ տեղակայված են տեսախցիկները։
Ահմեդ ալ-Շարաան, նախկին իսլամիստ ապստամբ, որը տապալել է բռնապետ Բաշար ալ-Ասադին, ձգտում է վերջ դնել Սիրիայի միջազգային մեկուսացմանը և ապահովել պատժամիջոցների վերացումը։
43-ամյա Ալ-Շարաան իշխանության եկավ Սիրիայում, երբ անցյալ տարվա վերջին ՀԱԹՍ-ի գլխավորած իսլամիստ զինյալները կայծակնային հարձակում սկսեցին Դամասկոսի վրա երկրի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող իրենց ամրոցից: Դեկտեմբերի 8-ին՝ հարձակման սկսվելուց ընդամենը մի քանի օր անց, նրանք տապալեցին բռնապետ Բաշար ալ-Ասադին, որը փախավ Մոսկվա։
Այդ ժամանակվանից ի վեր Սիրիան հեռացել է իր նախկին հիմնական դաշնակիցներից՝ Ռուսաստանից և Իրանից, և մոտեցել է Թուրքիային, Պարսից ծոցի երկրներին և Միացյալ Նահանգներին։
Ներքին ճակատում, Ասադի ռեժիմի անկումից ի վեր, Սիրիայում կրոնական բռնությունների բռնկումները հանգեցրել են ավելի քան 2500 մարդու մահվան, ինչը կասկածի տակ է դնում նոր իշխանությունների կարողությունը՝ ապահովելու բոլոր սիրիացիների անվտանգությունը։

Исторический визит: Трамп принял в Белом доме временного президента Сирии Аш-Шараа
В понедельник президент США Дональд Трамп принял в Белом доме временного президента Сирии Ахмеда аш-Шараа, за помощь в поимке которого еще недавно Вашингтон обещал 10 млн долларов. Этот визит называют историческим: еще ни разу в истории сирийский лидер не посещал Вашингтон.
Визит Ахмеда аш-Шараа в Вашингтон проходит спустя шесть месяцев после первой его встречи с Дональдом Трампом в Саудовской Аравии, где президент США объявил о планах снятия санкций с Сирии. Всего несколько дней назад США заявили, что бывший командир исламистской группировки «Хайят Тахрир аш-Шам» (ХТШ), отмежевавшийся от «Аль-Каиды», больше не числится в национальном списке террористов.
Как передает Reuters, Ахмед аш-Шараа прибыл в Белый дом без помпы, которая обычно сопровождает визиты иностранных лидеров. Он вошел через боковую дверь, а не через парадное крыльцо Западного крыла, где стоят камеры.
Ахмед Аш-Шараа, бывший повстанец-исламист, свергший диктатора Башара Асада, пытается положить конец международной изоляции Сирии и добиться снятия санкций.
43-летний Аш-Шараа пришел к власти в Сирии после того, как в конце прошлого года боевики-исламисты во главе с ХТШ предприняли молниеносное наступление на Дамаск из своего оплота на северо-западе страны. 8 декабря, всего за несколько дней после начала наступления, они свергли диктатора Башара Асада, который бежал в Москву.
С тех пор Сирия отошла от своих бывших ключевых союзников — России и Ирана — и приблизилась к Турции, странам Персидского залива и США.
Что касается внутренних дел, с момента падения режима Асадов вспышки межконфессионального насилия в Сирии привели к гибели более двух с половиной тысяч человек, что ставит под сомнение способность новых властей обеспечивать безопасность в интересах всех сирийцев.