Գնացքով Հայաստան ուղարկված փորձնական խմբաքանակը բաղկացած է 4-րդ կարգի հացահատիկից
![]() Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնական կայքում կարդում ենք. «Ղազախական ցորեն տեղափոխող առաջին գնացքը ժամանել է Հայաստանի Հանրապետություն: Մոտավորապես 1000 տոննա տեղափոխող 15 վագոնից բաղկացած գնացքը հաջողությամբ փորձարկել է Ղազախստանից Ռուսաստանով, Ադրբեջանով և Վրաստանով անցնող նոր լոգիստիկ երթուղին: Այս տարանցիկ միջանցքը կարող է ի վերջո դառնալ ղազախական հացահատիկի և այլ բեռների մշտական ուղին դեպի Երևան մատակարարելու համար։ Այրումի սահմանային կայարանում գնացքը դիմավորել են Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևը, «NC Food Contract Corporation» ԲԲԸ-ի կառավարիչ տնօրեն Տոբիլբեկ Օմարովը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջայանը։ Տոբիլբեկ Օմարովը նաև հավելել է, որ Ղազախստանի ազգային հացահատիկի օպերատորը պատրաստ է ամսական հայ սպառողներին մատակարարել մոտավորապես 15,000-20,000 տոննա հացահատիկ։ Միևնույն ժամանակ, Ղազախստանը հնարավորություն ունի արտահանելու տարբեր կարգի հացահատիկ, այդ թվում՝ կոշտ ցորեն և բարձր սպիտակուցային ցորեն (hi-pro):»: |