ԱՄՆ Սենատը մերժել է դեմոկրատների՝ Վենեսուելային հարվածներն արգելող բանաձևը
ԱՄՆ Սենատը մերժել է բանաձևը, որը կզրկեր նախագահ Դոնալդ Թրամփին Վենեսուելայի դեմ առանց Քոնգրեսի հավանության ռազմական ուժ կիրառելու իրավունքից։ Հանրապետականներն արգելափակել են դեմոկրատների նախաձեռնությունը՝ 51-49 ձայների հարաբերակցությամբ, հաղորդում է Reuters-ը։
Որոշումն ընդունվել է այն հայտարարությունների ֆոնին, որոնք ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչներն արել էին նախօրեին՝ նշելով, որ Վաշինգթոնը ներկայումս չի նախատեսում ռազմական հարվածներ հասցնել Վենեսուելայի տարածքին։
Գործակալության տվյալներով՝ Սենատի հանրապետականների ճնշող մեծամասնությունն աջակցություն է հայտնել Թրամփի Կարիբյան ավազանում ռազմական արշավին:

Сенат США отклонил резолюцию демократов, запрещающую удары по Венесуэле
Сенат США отклонил резолюцию, которая лишала бы президента Дональда Трампа права на применение военной силы против Венесуэлы без одобрения конгресса. Республиканцы заблокировали инициативу демократов с результатом 51 голос против 49. Об этом сообщил Reuters.
Решение было принято на фоне заявлений представителей администрации США, сделанных накануне, о том, что Вашингтон в настоящее время не планирует военных ударов по территории Венесуэлы.
По данным агентства, подавляющее большинство республиканцев в сенате продемонстрировали поддержку военной кампании Трампа в Карибском регионе. К демократам присоединились лишь двое их коллег по партии.