ԱՄՆ-ի կառավարության աշխատանքի դադարեցումը տնտեսությանն ամեն շաբաթ արժենում է 15 միլիարդ դոլար
ԱՄՆ-ի դաշնային կառավարության աշխատանքի դադարեցումը դարձել է ազգային պատմության մեջ ամենաերկարը, և դրա ավարտի որևէ նշան չկա: Bloomberg-ի տվյալներով՝ աշխատանքի դադարեցման՝ շաթդաունի յուրաքանչյուր շաբաթ տնտեսությանը միջինում արժենում է 15 միլիարդ դոլար:
Աշխատանքների դադարեցումը տևել է 36 օր՝ գերազանցելով 2019 թվականի սկզբին՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում սահմանված նախորդ ռեկորդը: Գործակալության տվյալներով՝ ներկա ճգնաժամի հետևանքները տարածվում են դաշնային աշխատողների չվճարված աշխատավարձերից շատ ավելի հեռուն:
Նախկինում ֆինանսավորման դադարեցումների ժամանակ տնտեսական ազդեցությունը արագորեն չեզոքացվել է, քանի որ աշխատակիցների աշխատավարձն ուշացրվել են: Այժմ տնտեսագետները զգուշացնում են, որ վնասը կարող է ավելի մեծ լինել: ԱՄՆ-ի տնտեսությունն ավելի խոցելի է, քան յոթ տարի առաջ էր, և շատ քաղաքացիներ մտահոգված են գնաճով և աշխատաշուկայով:
Մասնագետները գնահատում են, որ եթե աշխատանքը դադարեցվի, չորրորդ եռամսյակում տնտեսական աճը կարող է նվազել 2 տոկոսային կետով:
Նոյեմբերի 3-ին հայտարարվեց, որ Թրամփի վարչակազմը համաձայնել է ֆինանսավորել սննդի կտրոնները դադարեցման ողջ ընթացքում: Այս որոշումը կայացվել է դատարանի կողմից Սպիտակ տանը SNAP-ի վճարումները դադարեցնելու արգելքի հիման վրա, որը պարենային օգնություն է տրամադրում մոտավորապես 42 միլիոն ԱՄՆ բնակչի:

Bloomberg: шатдаун правительства США обходится экономике в $15 млрд каждую неделю
Приостановка работы федерального правительства в США стала самой продолжительной в истории страны, и ее завершение пока не просматривается. Каждая неделя простоя в среднем обходится экономике в $15 млрд, пишет Bloomberg.
Шатдаун длится уже 36 дней и превзошел предыдущий рекорд, установленный в начале 2019 г., во время первого срока президента США Дональда Трампа. По данным агентства, последствия текущего кризиса выходят далеко за рамки невыплат зарплат федеральным служащим.
В прошлые периоды временной остановки финансирования экономический эффект быстро компенсировался: сотрудники получали выплаты с задержкой. Сейчас экономисты предупреждают, что ущерб может быть большим. Экономика США находится в более уязвимом состоянии, чем семь лет назад, а многие граждане обеспокоены инфляцией и ситуацией на рынке труда.
По оценкам экспертов, если шатдаун затянется, экономический рост в четвертом квартале может снизиться на 2 п. п.
3 ноября стало известно, что администрация Трампа согласилась профинансировать продовольственные талоны на период продолжения шатдауна. Это решение последовало за судебным предписанием, согласно которому Белому дому запрещено прекращать выплаты по программе SNAP, обеспечивающей продовольственную поддержку примерно 42 млн жителей США.