Պուտինը հաստատել է շուրջամյա զորակոչը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որը սահմանում է, որ ակտիվ ծառայության զորակոչի միջոցառումները կանցկացվեն օրացուցային ամբողջ տարվա ընթացքում: Սակայն, նորակոչիկների զորակոչի փաստացի ընթացքը կմնա նույնը՝ տարին երկու անգամ:
Պաշտոնական իրավական տեղեկատվության պորտալում հրապարակված փաստաթղթի համաձայն՝ հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը զորակոչային հանձնաժողովները կանցկացնեն բժշկական զննումներ և մասնագիտական ​​հոգեբանական ստուգումներ: Սակայն քաղաքացիներին իրենց ծառայության վայրեր ուղարկելը կշարունակվի ապրիլի 1-ից մինչև հուլիսի 15-ը և հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը:
Ինչպես բացատրել են նախաձեռնության հեղինակները, նոր փոփոխությունները թույլ կտան «հավասարաչափ բաշխել աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը զորակոչային կայանների միջև և բարելավել զորակոչի որակը»:
Օրենքը նաև ներառում է մի շարք այլ փոփոխություններ: Մասնավորապես, զորակոչային հանձնաժողովները կկարողանան որոշումներ կայացնել հետաձգումների կամ ազատումների վերաբերյալ՝ առանց քաղաքացու անձնական ներկայության: Ավելին, սահմանվում է, որ էլեկտրոնային կանչով զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու ամսաթիվը չի կարող սահմանվել գրանցամատյանում դրա տեղադրման օրվանից 30 օրից ավելի ուշ:
Զորակոչային հանձնաժողովների տարեկան գործունեությանը վերաբերող կանոնակարգերի մեծ մասը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։

Путин одобрил круглогодичный призыв на военную службу
Президент РФ Владимир Путин подписал закон, согласно которому призывные мероприятия для срочной службы будут проводиться в течение всего календарного года. При этом фактическая отправка новобранцев в войска сохранится в прежние сроки — дважды в год.
Согласно документу, опубликованному на официальном портале правовой информации, с 1 января по 31 декабря призывные комиссии будут проводить медицинское освидетельствование и профессиональный психологический отбор. Однако отправка граждан к месту службы по-прежнему будет осуществляться с 1 апреля по 15 июля и с 1 октября по 31 декабря.
Как поясняли авторы инициативы, нововведения позволят «равномерно распределить нагрузку на призывные пункты и повысить качество призыва».
Закон также вносит ряд других изменений. В частности, призывные комиссии смогут принимать решения об отсрочке или освобождении без личного присутствия гражданина. Кроме того, устанавливается, что дата явки в военкомат по электронной повестке не может быть назначена позднее 30 дней с момента ее размещения в реестре.
Большинство норм, касающихся круглогодичной работы призывных комиссий, вступят в силу с 1 января 2026 года.