«Գտնվելով Բաքվում` ես ավելի քան երբևէ ոգեշնչված եմ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներով»․ Ռուբեն Վարդանյան
Երեքշաբթի, 04 նոյեմբերի, 2025 թ., 19:48
Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը՝ «Ավրորայի» 10-ամյակի կապակցությամբ․««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեության 10-ամյակի կապակցությամբ նախաձեռնության համահիմնադիր, ներկայում Բաքվում ապօրինի կալանքի տակ պահվող բարերար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը, կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի միջոցով, ուղերձ է փոխանցել «Ավրորայի» համայնքին: Ստորև ներկայացվում է ուղերձը.
«Սիրելի՛ ընկերներ, աջակիցներ և գործընկերներ,
Նախևառաջ՝ շնորհակալ եմ։ Ձեր հավատքը, առատաձեռնությունն ու վստահությունը հնարավոր դարձրին այն, ինչը մի ժամանակ անհնար էր թվում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 10-ամյակի նախօրեին, անձնապես ցանկանում եմ խորին երախտագիտությունս հայտնել բոլոր այն ընկերներին ու բարերարներին, որոնք հավատացին Հայաստանում ծնունդ առած՝ մարդասիրական համաշխարհային նախաձեռնություն սկսելու տեսլականին, վստահեցին ինձ և աջակցեցին իրենց առատաձեռնությամբ: Հենց նրանց նվիրվածությունը վառեց այն կայծը, որն ի վերջո վերածվեց «Ավրորա» շարժման։
Երբ 2014 թվականին մեր ընտանիքն առաջին անգամ ձեռնամուխ եղավ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի կյանքի կոչմանը, մենք այն պատկերացնում էինք որպես ութ տարվա ճանապարհ՝ մինչև 2023 թվականը՝ հուսալով, որ «Ավրորան» կվերածվի միջազգային շարժման՝ ունենալով արմատներ Հայաստանում և երախտագիտության գործուն առաքելություն, որը կշարունակեն ուրիշները։
Համավարակի պատճառով մեր նախանշած ժամկետը երկարաձգվեց մինչև 2024 թվականը, երբ Երևանում բացվեց Ավրորա Մարդիգանյանին եւ Հայոց ցեղասպանության նահատակներին նվիրված հուշակոթող-քանդակը՝ որպես երախտագիտության և հույսի խորհրդանիշ։ Այս իրադարձությունը դարձավ նաև հանգրվանային՝ ազդարարելով իմ ակտիվ մասնակցության ավարտը։
Ես խորապես շնորհակալ եմ Նուբարին և Վարդանին, ովքեր ի սկզբանե աջակցեցին նախաձեռնությանը որպես համահիմնադիրներ։ Առանձնահատուկ երախտագիտությունս եմ հայտնում Նուբարին և նրա ընտանիքին՝ 2023 թվականից հետո «Ավրորայի» առաջնորդությունը ստանձնելու և այն հաջորդ փուլ տանելու համար։ Հուսով եմ, որ Միացյալ Նահանգներում տեղակայված լինելու դեպքում էլ այն կշարունակի պահպանել իր հայկական արմատները։
Շնորհակալություն եմ հայտնում խորհրդի և ընտրող հանձնաժողովի բոլոր անդամներին՝ «Ավրորայի» առաքելությանը նվիրված լինելու, քրտնաջան աշխատանքի և հանձնառության, ինչպես նաև՝ այն իսկապես եզակի երևույթ դարձնելու գործում ձեր աջակցության համար։
«Ավրորայի» հիմքում դրված գաղափարը՝ Երախտագիտությունը, մարդկային հիմնարար արժեք է։ Մեկնաբանելով Սբ Ֆրանցիսկոսի մտքերը՝ կցանկանայի ընդգծել, որ «երախտագիտությունն է ծնում ամենաիսկական ցնծությունը»։ Եվ իսկապես, գործուն երախտագիտությունը, կամ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»-ը առողջ ու կարեկից ցանկացած համայնքի առանցքում է։
Գտնվելով այստեղ՝ Բաքվում, ես ավելի քան երբևէ ոգեշնչված եմ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներով և «Ավրորայի» ավելի լայն համայնքով՝ մարդկանցով, որոնք առանց ճանաչման կամ ուշադրության արժանանալու ձգտման ծառայում են ուրիշներին։ Հենց այս անխոնջ ջանքերն են մարմնավորում «Ավրորայի» ոգին։ Դուք իսկական հերոսներ եք, և «Ավրորայի» հիմնադիրները մշտապես հույս են փայփայել, որ շատերը կհետևեն ձեր օրինակին:
Նախաձեռնության 10-ամյակի կապակցությամբ «Ավրորային» մաղթում եմ շարունակական հաջողություններ՝ խորը հավատով, որ երախտագիտությունը կշարունակվի արտահայտվել գործով։

«Находясь здесь, в Баку, я как никогда вдохновлён лауреатами «Авроры»»․ Рубен Варданян
В преддверии 10-летия Гуманитарной инициативы «Аврора» её сооснователь, филантроп Рубен Варданян, который в настоящее время незаконно удерживается в Баку, передал своё обращение руководству и друзьям «Авроры» через свою супругу, Веронику Зонабенд.
«Дорогие друзья, единомышленники и коллеги!
Прежде всего — спасибо.
Ваша вера, щедрость и доверие сделали возможным то, что когда-то казалось невозможным.
В преддверии десятилетия «Авроры» я хотел бы выразить личную благодарность всем друзьям и благотворителям, которые поверили в рождённое в Армении видение — создать глобальную гуманитарную инициативу и на протяжении всех этих лет поддерживали её своей щедростью. Именно их преданность зажгла ту искру, из которой выросло движение «Аврора».
Когда наша семья впервые в 2014 году задумала Гуманитарную инициативу «Аврора» и Премию «Аврора», мы представляли это как восьмилетний путь – до 2023 года – с надеждой, что впоследствии инициативу продолжат другие, а «Аврора» станет международным движением, укоренённым в Армении и несущим в мир идею благодарности в действии. Из-за пандемии этот этап продлился до 2024 года и завершился открытием в Ереване Мемориала Авроре Мардиганян и мученикам Геноцида армян — символа благодарности и надежды, ставшего важной вехой и обозначившего завершение периода моего активного участия в проекте.
Я глубоко благодарен Нубару Афеяну и Вартану Грегоряну, которые поддержали инициативу как соучредители с самого начала. Отдельно хочу поблагодарить Нубара и его семью за то, что после 2023 года они взяли на себя руководство «Авророй» и вывели её на новый этап развития. Надеюсь, что даже находясь сегодня в США, «Аврора» сохранит свои армянские корни.
Мои искренние слова признательности адресую всем членам Совета и Отборочной Комиссии – за вашу преданность, труд и веру в миссию «Авроры», за то, что сделали её по-настоящему уникальной.
Благодарность — основа и суть «Авроры», это универсальная человеческая ценность. Переосмысливая слова Святого Франциска, хочу подчеркнуть: «самая настоящая радость рождается из благодарности».
И действительно, благодарность в действии лежит в основе здорового и сострадательного мирового сообщества.
Находясь здесь, в Баку, я как никогда вдохновлён лауреатами «Авроры» и всем сообществом инициативы, чьи неустанные усилия служить другим без стремления к признанию или славе воплощают сам дух «Авроры». Вы — настоящие герои, и, как всегда надеялись основатели «Авроры», многие последуют вашему примеру.
Я желаю «Авроре» дальнейших успехов в её десятилетний юбилей, с глубокой верой в то, что дух благодарности в действии будет жить и дальше.