Հացահատիկի առաջին վագոններն Ադրբեջանի տարածքով ուղևորվել են Հայաստան
15 վագոնից բաղկացած գնացքը, որը տեղափոխում է 1048 տոննա ցորեն, Ռուսաստանից տարանցիկ ճանապարհով՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ուղևորվել է Հայաստանի Դալարիկ կայարան, որտեղ նախատեսվում է դրա բեռնաթափումը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվականները:
Վերջերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Բաքուն վերացրել է Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները:
Դրանից հետո Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Ֆեյսբուքում գրել էր, որ ղազախական ցորենի առաջին խմբաքանակը շուտով կժամանի Հայաստան Ակտաու-Բաքու երթուղով, ապա՝ ադրբեջանական և վրացական երկաթուղիներով։

Первые вагоны зерна отправились в Армению через территорию Азербайджана
Состав из 15 вагонов с пшеницей общим весом 1048 тонн направился из России транзитом через территорию Азербайджана и Грузии к станции Даларик в Армении, где планируется его разгрузка.
Недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев в заявлении для прессы с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым заявил, что Баку снял все ограничения на транзит грузов в Армению, которые существовали с момента оккупации.
Вслед за этим министр экономики Армении Геворг Папоян написал в Facebook, что первая партия казахстанской пшеницы вскоре поступит в Армению по маршруту Актау – Баку, а затем по азербайджанской и грузинской железным дорогам.