Թրամփը մեղմացրել է իր դիրքորոշումը Ուկրաինայի հակամարտության հարցում․ Fox News
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կտրուկ փոխել է իր դիրքորոշումը Ուկրաինայի հակամարտության վերաբերյալ․ նրա տոնը մեղմացել է և կոշտ հայտարարություններից անցել է «չմիջամտելու» քաղաքականության, հաղորդում է ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքը։
Ըստ հեռուստաալիքի՝ այժմ Թրամփը շատ ավելի քիչ է ձգտում օգնել Կիևին կամ կողմերին մղել հակամարտության ավարտին։ Fox News-ի տվյալներով՝ նրա դիրքորոշման փոփոխությունը սկսվել է երկու շաբաթ առաջ, երբ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այցելել է Վաշինգթոն։ Այդ ժամանակ քննարկվել է Կիևին Tomahawk հեռահար հրթիռների մատակարարման հարցը, սակայն Թրամփը այդ մասին հայտարարություն չի արել։
Ավելի ուշ Փենթագոնը հայտարարել է Ռումինիայում տեղակայված ամերիկացի զինվորականների, ինչպես նաև Հունգարիայում և Բուլղարիայում գտնվող ստորաբաժանումների հետ կանչման մասին։ Թրամփը այս վերատեղակայումը անվանել էր «աննշան», սակայն, ըստ ալիքի, դա մտահոգություն է առաջացրել Վաշինգթոնի եվրոպացի դաշնակիցների շրջանում։

Fox News: Трамп смягчил свою позицию насчет конфликта на Украине
Президент США Дональд Трамп резко изменил свою позицию в отношении конфликта на Украине: его тон смягчился, а от жестких высказываний республиканец перешел к «невмешательству», сообщает американский телеканал Fox News.
Сейчас Трамп в меньшей степени стремится помогать Киеву или подталкивать стороны к завершению конфликта, отметил телеканал. Как утверждает Fox News, перемены в его позиции начались «тихо» две недели назад, когда президент Украины Владимир Зеленский посетил Вашингтон. Тогда обсуждались поставки Киеву дальнобойных ракет Tomahawk, но республиканец так и не объявил об этом.
Затем 30 октября Пентагон объявил об отзыве назад в США ротационной американской бригады, дислоцированной в Румынии, а также подразделений в Венгрии и Болгарии. Трамп назвал передислокацию «незначительной», но это вызвало беспокойство у европейских союзников Вашингтона, пишет канал.