Ալ-Քաիդայի» զինյալներն, ամենայն հավանականությամբ, կգրավեն Մալին. The Wall Street Journal
«Ալ-Քաիդայի» զինյալները մոտ են Մալիի (Արևմտյան Աֆրիկայի երկիր) մայրաքաղաք Բամակոյի գրավմանը, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը։
Եթե քաղաքը ընկնի, Մալին կարող է դառնալ աշխարհում առաջին երկիրը, որը կառավարվում է ԱՄՆ-ի կողմից ահաբեկչական ճանաչված խմբավորման կողմից, նշում է աղբյուրը։
WSJ-ն հաղորդում է, որ իրավիճակի սրման ֆոնին Վաշինգթոնը կոչ է արել ամերիկացի քաղաքացիներին անհապաղ լքել Մալին և սկսել է դեսպանատների աշխատակիցների մասնակի տարհանումը։
«Ջամաա Նուսրաթ ուլ-Իսլամ վա ալ-Մուսլիմին» (JNIM, որն իրեն անվանում է Մալիի «Ալ-Քաիդայի» պաշտոնական մասնաճյուղ) ծայրահեղականները արգելափակում են վառելիքի և սննդի մատակարարումները, ինչը հանգեցնում է պակասորդի և գնաճի։ Բամակոյում վառելիքի գները եռապատկվել են, իսկ դպրոցներն ու համալսարանները փակ են։
WSJ-ն հաղորդում է, որ փորձագետները գնահատում են, որ ջիհադիստները «հյուծման պատերազմ» են մղում՝ ձգտելով կրկնել «Թալիբանի» ռազմավարությունը Աֆղանստանում՝ խաթարելով կառավարությունը ներսից, ստիպելով նրան հանձնվել։
Հեղաշրջման միջոցով իշխանության գալուց հետո Մալիի խունտան վտարեց ֆրանսիական զինվորականներին և վարձկաններ բերեց ռուսական մասնավոր ռազմական Wagner ընկերությունից: Սակայն, չնայած արտաքին աջակցությանը, երկրում իրավիճակը վատթարացավ: Մասնագետները չեն բացառում, որ Բամակոյի անկումը կարող է շրջադարձային կետ լինել տարածաշրջանի համար, որտեղ «Ալ-Քաիդան» և «Իսլամական պետությունը» ակտիվ ապստամբություններ են կազմակերպում Նիգերում, Բուրկինա Ֆասոյում և Սահելի այլ երկրներում:

Боевики группировки «Аль-Каида» приближаются к захвату столицы Мали: The Wall Street Journal
Боевики группировки «Аль-Каида» приближаются к захвату столицы Мали (страна на западе Африки) Бамако, сообщает The Wall Street Journal.
Если город падет, Мали может стать первой страной в мире, управляемой признанной США террористической группировкой, отмечает издание.
WSJ пишет, что на фоне обострения ситуации Вашингтон призвал американских граждан немедленно покинуть Мали и начал частичную эвакуацию сотрудников посольства.
Экстремисты из группировки Jama’a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM, называет себя официальным отделением «Аль-Каиды» в Мали) блокируют поставки топлива и продовольствия, что вызывает дефицит и рост цен. В Бамако топливо подорожало втрое, закрыты школы и университеты.
По оценкам экспертов, джихадисты ведут «войну на истощение», стремясь повторить стратегию талибов в Афганистане, - подорвать правительство изнутри, вынудив его к капитуляции, пишет WSJ.
Издание отмечает, что после прихода к власти в результате переворота малийская хунта изгнала французских военных и привлекла наемников из российской ЧВК «Вагнер». Но, несмотря на иностранную поддержку, ситуация в стране ухудшилась. Эксперты не исключают, что падение Бамако может стать переломным моментом для региона, где «Аль-Каида» и ИГИЛ поднимают активные мятежи в Нигере, Буркина-Фасо и других странах Сахеля.