«Առաջիկա ձմեռը վճռորոշ կլինի Ուկրաինայի համար»․ Վադեֆուլ
Առաջիկա ձմեռը մեծ նշանակություն կունենա Ուկրաինայի համար, հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլը՝ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ բանակցություններից հետո, հաղորդում է Br.de-ն։
Նախարարը կոչ է արել արևմտյան գործընկերներին՝ Կիևին առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել և հավելել, որ Կիևը կարող է հույս դնել Գերմանիայի աջակցության վրա։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ հոկտեմբերի 24-ին Լոնդոնում «Կամավորների կոալիցիայի» երկրների առաջնորդների հանդիպման ժամանակ կոչեր են հնչել մոբիլիզացնել «բոլոր ուժերը՝ ապահովելու համար, որ Ուկրաինան կարողանա գոյատևել այս ձմռանը»։

МИД Германии назвал будущую зиму для Украины решающей
Предстоящая зима будет иметь для Украины важное значение, заявил министр иностранных дел Германии Йохан Вадефюль по итогам переговоров с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Брюсселе, передает портал Br.de.
Глава немецкого МИДа призвал западных партнеров оказать Киеву максимальную поддержку.
«Эта зима имеет решающее значение. Украина должна сохранить способность обороняться», — сказал Вадефюль. По его словам, Киев может рассчитывать на помощь Германии.
На встрече лидеров стран «коалиции желающих» в Лондоне 24 октября также звучали призывы мобилизовать «все силы, чтобы Украина смогла пережить эту зиму», отмечает издание.