Թրամփի հովանու ներքո Թաիլանդը և Կամբոջան ստորագրեցին խաղաղության համաձայնագիր
Թաիլանդի և Կամբոջայի վարչապետներ Անուտին Չարնվիրակուլը և Խուն Մանեթը Մալայզիայում կայացած՝ Հարավարևելյան Ասիայի Ազգերի Ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) գագաթնաժողովում ստորագրել են հռչակագիր, որը վերջ է դնում երկրների միջև սահմանային հակամարտությանը։ Սա տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, ով միջնորդել էխաղաղության գործընթացը։ Կողմերը պարտավորվեցին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հաստատել բարիդրացիական հարաբերություններ։ Համաձայնագրի համաձայն՝ Թաիլանդը կազատի 18 ռազմագերիների, իսկ Կամբոջան կսկսի ծանր հրետանու դուրսբերումը սահմանից։ Մալայզիացի դիտորդները կհետևեն հրադադարին։
Խունը համաձայնագրի ստորագրումը անվանել է «պատմական օր», մինչդեռ Չարնվիրակուլն ասել է, որ այն ստեղծում է «երկարատև խաղաղության հիմք»։ «Մենք իրականացրինք այն, ինչ շատերն ասում էին, որ անհնար է», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ ինքը սիրում է դադարեցնել պատերազմները։
Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև զինված հակամարտությունը բռնկվել էր հուլիսի 24-ին՝ սահմանին գտնվող Պրեահ Վիհեար և Տա Մոան Թոմ տաճարների շուրջ տարածքի վերաբերյալ երկարատև վեճի պատճառով։ Հինգ օր տևած դիմակայության հետևանքով զոհվել էր առնվազն 35 մարդ՝ 22-ը թաիլանդական կողմից և 13-ը կամբոջական կողմից, այդ թվում՝ համապատասխանաբար 14 և 8 քաղաքացիական անձինք։ Թրամփը միջամտել էր, Մալայզիան միջնորդել, որից հետո երկու կողմերը համաձայնեցին հրադադարի։
Այս արարողությունը Թրամփի առաջին միջոցառումն էր իր ասիական շրջագայության ընթացքում։ Նա նաև առևտրային համաձայնագիր ստորագրեց Կամբոջայի հետ և կարևոր հանքանյութերի վերաբերյալ համաձայնագիր՝ Թաիլանդի հետ։ Բանգկոկը նաև համաձայնվեց 18,8 միլիարդ դոլարով գնել 80 ամերիկյան ինքնաթիռ, իսկ Պնոմպենը կհամագործակցի Boeing-ի հետ՝ իր ավիացիոն ոլորտը խթանելու համար։ Թրամփը նաև համաձայնագիր կնքեց Մալայզիայի հետ, որը նա անվանեց «խոշոր առևտրային գործարք»։ Այն ներառում է հաջորդ տասը տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգներում 70 միլիարդ դոլար ներդնելու պարտավորություն։
Հաջորդիվ Թրամփը նախատեսում է այցելել Ճապոնիա և Հարավային Կորեա և հանդիպել Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի հետ, որին նա կխնդրի օգնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելու հարցում։

Таиланд и Камбоджа заключили мирное соглашение
Премьеры Таиланда и Камбоджи Анутин Чарнвиракул и Хун Манет подписали декларацию о завершении приграничного конфликта между странами на саммите Ассоциации государств Южно-Восточной Азии (АСЕАН) в Малайзии. Это произошло в присутствии президента США Дональда Трампа, который содействовал мирному урегулированию. Стороны обязались прекратить военные действия и установить добрососедские отношения. По условиям соглашения, Таиланд освободит 18 военнопленных, а Камбоджа начнет отвод тяжелой артиллерии от границы. Контролировать соблюдение режима прекращения огня будут малайзийские наблюдатели.
Хун назвал подписание соглашения «историческим днем», а Чарнвиракул заявил, что оно создает «основу для прочного мира». «Мы сделали то, о чем многие говорили, что это невозможно сделать», — отметил Трамп, добавив, что он любит останавливать войны. Вооруженный конфликт между Таиландом и Камбоджей начался 24 июля из-за давнего спора, касающегося принадлежности территорий вокруг храмов Прэахвихеа и Та Моан Тхом на границе. Противостояние длилось пять дней, погибли по меньшей мере 35 человек: 22 со стороны Таиланда и 13 со стороны Камбоджи, включая 14 и восемь гражданских соответственно. В ситуацию вмешался Трамп. Малайзия взяла на себя роль посредника в урегулировании, после чего стороны договорились о прекращении огня.
Церемония стала первым мероприятием Трампа в рамках турне по Азии. Он также подписал соглашение о торговле с Камбоджей и договор о критически важных минералах с Таиландом. Кроме того, Бангкок согласился приобрести 80 американских самолетов на $18,8 млрд, а Пномпень будет сотрудничать с Boeing для поддержки своего авиационного сектора. Ко всему прочему Трамп заключил соглашение с Малайзией, которое он назвал «крупной торговой сделкой». Оно включает обязательство этой страны инвестировать $70 млрд в США в течение следующих десяти лет.
Далее Трамп намерен посетить Японию, Южную Корею и провести встречу с китайским лидером Си Цзиньпином, которого он попросит посодействовать завершению войны между Россией и Украиной.